Reklama

Biznes i Finanse

Japonia wesprze branżę czipową i rozwój sztucznej inteligencji

Japonia chce wesprzeć branżę sztucznej inteligencji i produkcję czipów
Japonia chce wesprzeć branżę sztucznej inteligencji i produkcję czipów
Autor. jun rong loo / Unsplash

Rząd Japonii chce znaleźć w ramach budżetu 13,2 mld dolarów na wsparcie finansowe branży czipowej i generatywnej sztucznej inteligencji. Część wsparcia ma trafić do koncernu TSMC z Tajwanu.

Reklama

Japonia chce znaleźć w budżecie 13,2 mld dolarów na wsparcie finansowe produkcji czipów i branży generatywnej sztucznej inteligencji - informuje agencja Nikkei. Część pomocy ma trafić do koncernu TSMC (Tajwan) produkującego czipy.

Reklama

Pieniądze, które ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu chce wyasygnować w ramach budżetu pobocznego, mają posłużyć m.in. wsparciu produkcji czipów firmy Rapidus, obecnie rozwijanych jako prototypy. Fundusze wspomogą też powstanie centrum badawczego firmy Intel, jak i projektowanie półprzewodników.

Wsparcie dla TSMC

Tajwański koncern czipowy TSMC jest obecny w Japonii. Pieniądze z budżetu mają wesprzeć powstanie jego drugiej fabryki w prefekturze Kumamoto na wyspie Kyushu. Jak podaje Nikkei, firma już otrzymała subsydia, które pokryły połowę kosztów budowy jej pierwszej fabryki w tej lokalizacji.

Reklama

W prefekturze Miyagi natomiast powstaje nowa fabryka PSMC (Powerchip Semiconductor Manufacturing Corp), czyli pochodzącej z Tajwanu spółki, mającej także załapać się na dodatkowe pieniądze od Japończyków. Innym celem wsparcia finansowego ma być branża półprzewodników kluczowych dla branży samochodów elektrycznych.

Rozwój generatywnej AI

Celem wyasygnowania dodatkowych środków w budżecie na nowe technologie jest według agencji również wsparcie rozwoju rodzimej branży generatywnej sztucznej inteligencji. Obejmuje to zarówno badania i rozwój nad superkomputerami dla przetwarzania danych w dużych modelach AI.

Wcześniej na naszych łamach pisaliśmy, że Japonia pozostaje w tyle, jeśli chodzi o rozwój branży sztucznej inteligencji i musi przyspieszyć prace nad innowacjami w tej dziedzinie, aby pozostać konkurencyjną gospodarką na tle innych w regionie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze