Reklama

PiS zgłosiło poprawki do Prawa komunikacji elektronicznej

sejm rp
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/Twitter

Tuż przed rozpoczęciem czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii posłowie PiS przedstawili poprawki do projektu ustawy Prawo komunikacji elektronicznej. Mają być to zmiany, które to „w istotny sposób” zmieniają charakter regulacji. W związku z tym członkowie komisji zagłosowali za odłożeniem prac nad przepisami do 6 lutego br.

Reklama

Czwartkowe obrady komisji dotyczyły rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o Prawie komunikacji elektronicznej .

Reklama

Jak informowaliśmy dzisiaj, z nieoficjalnych doniesień wynikało, że strona rządowa chciała procedować poprawkę, która wykreślałaby przepisy dotyczące dodatkowych kompetencji dla służb państwowych.

O jakie dodatkowe kompetencje chodzi i dlaczego projekt ustawy budzi takie kontrowersje? Druk o liczbie 3,5 tysiąca stron zawiera przepisy, które m.in. pozwalają służbowym państwowym, takim jak Policja czy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na dostęp do większej ilości danych o obywatelach, niż ma to miejsce obecnie (m. in. maili i czatów).

Reklama

W naszym wcześniejszym tekście informowaliśmy też o innym zagrożeniu, na które zwraca uwagę chociażby dr Paweł Litwiński. Zdaniem menenasa, który specjalizuje się w kwestii ochrony danych osobowych i prywatności: „PKE znacząco zwiększy zakres dostępu do naszych danych ze strony służb, ale nie zmieni niczego, jeśli idzie o nasze relacje z dostawcami usług”.

Swoje wątpliwości przedstawił nam wtedy także prawnik Krzysztof Izdebski (Fundacja Batorego). Według niego świadomość, że ktoś nieposiadający należytej kontroli z zewnątrz, może mieć większy dostęp do naszej korespondencji jest czymś, co może budzić kontrowersje. Kolejnym problem, na który uwagę zwracają eksperci jest niekompatybilność projektu przepisów z regulacjami Unii Europejskiej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Sytuacja nadzwyczajna”

Reklama

Przewodniczący Koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy, Krzysztof Gawkowski zwrócił uwagę na działania rządu, uniemożliwiające realną dyskusję nad projektem ustawy.

„Mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną. Pięć razy komisja była odwoływana z tego powodu, że przedstawiciele rządu nie znaleźli czasu na procedowanie jednej z najważniejszych ustaw tej kadencji parlamentu” – mówił Gawkowski.

Reklama

Przedstawiciel Lewicy zwrócił też uwagę na jeszcze jedną kwestię:

„(...) Jeśli mamy procedować ustawę to wzywamy odpowiedzialnych ministrów konstytucyjnych, a nie >>czwarty garnitur<<, do opowiedzenia o tym, co się wydarzyło. (...) Za ten projekt odpowiada polski rząd, dlatego powinniśmy o tym wszystkim rozmawiać z najważniejszymi urzędnikami państwowymi” – dodał.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Sprawa wróci 6 lutego

Reklama

W związku z tym, że propozycja zmian do PKE została przedstawiona na niespełna godzinę przed spotkaniem komisji, posłowie opozycji zaopiniowali odroczenie obrad do 6 lutego br.

Wniosek w tej sprawie zgłosił poseł Robert Kwiatkowski (klub Polska Partia Socjalistyczna). Uzasadniał to w następujący sposób:

Reklama

„50 minut przed rozpoczęciem komisji wpłynął pakiet poprawek zgłoszony przez posłów PiS. Proszę o to, by posłowie koalicji rządowej szanowali prawo mniejszości do zapoznania się z poprawkami”.

„Z pobieżnego oglądu wynika, że są to poprawki w istotny sposób zmieniające charakter obydwu rządowych przedłożeń, zwłaszcza przedłożenia ustawy wprowadzającej Prawo komunikacji elektronicznej” – dodał.

Reklama

W odpowiedzi na wniosek formalny posła Kwiatkowskiego, poseł Gontarz (PiS) stwierdził, że przełożenie spotkania komisji na 6 lutego, jest niemożliwe z tego względu, że „Marszałek Witek zobowiązała komisję do przedstawienia sprawozdania z działań komisji do 6 lutego”.

Ostatecznie wniosek formalny dotyczący odroczenia obrad do 6 lutego został zaakceptowany przez komisję (9 głosów „za”, 8 „przeciw”).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama