Reklama

Polityka i prawo

Organizacje konsumenckie ostrzegają przed generatywną sztuczną inteligencją

Autor. Mojahid Mottakin / Unsplash

13 organizacji konsumenckich z UE ostrzega regulatorów przed zagrożeniami związanymi z technologią generatywnej sztucznej inteligencji obecną np. w czatbotach i generatorach obrazów i chce, aby politycy lepiej przyjrzeli się ryzyku związanemu z jej rozwojem.

Reklama

Organizacje konsumenckie z Unii Europejskiej chcą, aby regulatorzy pochylili się nad ryzykiem wypływającym z szybkiego rozwoju branży sztucznej inteligencji, w tym - technologii generatywnej AI, która leży u podstaw produktów takich, jak ChatGPT czy modele generujące obrazy.

Reklama

Działacze wskazują przy tym na opóźnienia w pracach nad Aktem o sztucznej inteligencji, który - jak pisaliśmy cytując unijną komisarz Margrethe Vestager - wejdzie w życie dopiero za dwa lub nawet trzy lata. Do tego czasu regulacji w Europie nie będzie - zatem branża generatywnej AI, podobnie jak i inne technologie oparte o sztuczną inteligencję - będzie mogła rozwijać się w sposób właściwie niekontrolowany.

Międzynarodowa koalicja

Organizacje swoje obawy skierowały jednak nie tylko do regulatorów unijnych. W ramach transatlantyckiego porozumienia grup konsumenckich, apel trafił również do prezydenta USA Joe Bidena.

Reklama

Działacze poprosili prezydenta, aby jak najszybciej podjął działania zmierzające do ograniczenia możliwych nadużyć związanych z użyciem generatywnej sztucznej inteligencji.

Na łamach naszego serwisu pisaliśmy już, że prezydencka administracja w USA jest świadoma ryzyka , jakie się wiąże z tą nową technologią - stąd m.in. spotkania eksperckie, a także nabierające tempa prace w Kongresie.

Lobbing i suwerenność prawna

Regulacje sztucznej inteligencji to gorący temat. Do pracy nad nimi zachęcali liderzy państw G7 podczas niedawnego szczytu, głos zabrał również sekretarz generalny ONZ uznając, iż działania na rzecz uregulowania generatywnej AI nie mogą czekać .

Gruszek w popiele nie zasypia również branża - Sam Altman, dyrektor generealny OpenAI (twórcy ChatuGPT) objechał świat z jednej strony optując za jak najszybszym uregulowaniem branży, z drugiej zaś - lobbując za korzystnymi dla siebie rozwiązaniami.

Lobbing ten okazał się skuteczny, o czym także można przeczytać na łamach CyberDefence24.pl w tym tekście , gdzie wskazujemy, iż to m.in. dzięki działaniom Altmana i jego firmy Akt o sztucznej inteligencji będzie słabiej chronił przed nadużyciami wynikającymi ze złego użycia AI.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama