Reklama

Polityka i prawo

Macron obiecuje wsparcie dla branży AI. Wzywa do ostrożności w regulacjach

Autor. Jacques Paquier / Flickr

Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał wsparcie dla branży sztucznej inteligencji i wezwał do regulacji, ale z zachowaniem ostrożności - tak, aby innowacje nie zostały skrępowane. Jak wskazał, Europa pozostaje w tyle wyścigu o rozwój AI.

Reklama

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do działań na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji w Europie i obiecał wsparcie tej branży. Jednocześnie, wyraził się z aprobatą o dążeniach do uregulowania tej technologii. Zauważył jednak, że regulacje muszą być „mądre" i nie ograniczać zdolności do innowacji i wzrostu firm technologicznych - donosi agencja Associated Press.

Reklama

Prezydent obiecał także 500 mln euro na rozwój sektora sztucznej inteligencji w swoim kraju.

W tyle za liderami

Zdaniem Macrona, Europa pozostaje w tyle za liderami wyścigu na polu rozwoju sztucznej inteligencji, tak samo jak Francja. Wyprzedzają je m.in. Wielka Brytania, która opuściła blok, a także najwięksi światowi gracze, tacy jak USA i Chiny - przytacza słowa polityka agencja.

Reklama

Wypowiedzi Macrona wybrzmiały podczas konferencji Vivatech, która jest największym w Europie wydarzeniem poświęconym gospodarce startupów i padły dokładnie w dzień, w którym w Parlamencie Europejskim przegłosowano Akt o sztucznej inteligencji - pierwszy tak szeroki na Zachodzie zbiór regulacji prawnych, mających stanowić ramy dla działania branży sztucznej inteligencji. Więcej na temat AI Act można przeczytać na naszych łamach tutaj.

Zdaniem prezydenta Francji, debata nad regulacjami w Europie „jest dobra", ale w chwili, kiedy Akt o sztucznej inteligencji wejdzie w życie, będzie jego zdaniem już mocno przestarzały. Macron może mieć rację - przepisy staną się częścią obowiązującego prawa dopiero za dwa lub trzy lata, co niedawno przyznała unijna komisarz Margrethe Vestager.

Ponadto, jak wspomina AP, Macron zalecił ostrożność w działaniach regulacyjnych, aby nie stały się one „zbyt sztywne".

Zachęta do współpracy

Polityk wezwał również do szerszej współpracy i dyskusji wokół kwestii regulacji. Jak zasugerował, zaangażowane w prace regulacyjne powinny zostać również Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, a także organizacje UNESCO i OECD.

Macron zapowiedział, że w piątek spotka się z Elonem Muskiem, a przedmiotem ich dyskusji będą m.in. regulacje AI oraz branży mediów społecznościowych. Prezydent Francji ma zamiar również promować swój kraj oraz Europę jako miejsca atrakcyjne inwestycyjnie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama