Reklama

Polityka i prawo

Nielegalny transfer technologii do Rosji i Chin. Z zarzutami m.in. były pracownik Apple

Autor. Lionel Martinez / Flickr

Nowo powołany przez administrację Bidena zespół ds. walki ze szpiegostwem wykazał się pierwszymi owocami swojej pracy; zarzuty za nielegalny transfer technologii do Rosji, Chin i Iranu postawiono m.in. byłemu pracownikowi Apple’a.

Reklama

Administracja prezydenta Joe Bidena może pochwalić się pierwszym sukcesem specjalnego zespołu powołanego do walki ze szpiegostwem. Właśnie ogłoszono postawienie zarzutów i aresztowania w związku z pięcioma sprawami kryminalnymi, w których przedmiotem dochodzenia było m.in. omijanie sankcji i nielegalne transfery technologii do Rosji, Chin i Iranu.

Reklama

O powołaniu zespołu pisaliśmy na naszych łamach w lutym tego roku .

Aresztowania i zarzuty

W ub. tygodniu zatrzymano dwóch obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy oskarżeni zostali o przesyłanie do Rosji części samolotów produkowanych w USA - o tym, jak branża lotnicza w kraju Władimira Putina korzysta z sieci firm-słupów do omijania zachodnich sankcji, pisaliśmy na CyberDefence24.pl tutaj .

Reklama

Zarzuty postawiono jednak również byłemu inżynierowi firmy Apple, który oskarżony jest o wykradanie technologii samochodów autonomicznych i przekazanie ich chińskiej firmie, która aktywnie konkuruje z koncernem Tima Cooka.

To jednak nie wszystko - jak pisze dziennik „New York Times", sukcesów nowego zespołu do walki ze szpiegostwem i ochrony technologii w USA jest więcej.

W tajnej służbie reżimów

Dziennik „New York Times" informuje również o sprawie inżyniera z Kalifornii, który został oskarżony o próbę kradzieży kodu źródłowego zaawansowanych urządzeń mogących posłużyć do produkcji sprzętu wojskowego - w tym części dla okrętów podwodnych i samolotów. Kod miał zostać sprzedany kilku chińskim firmom.

Pozostałe dwie sprawy dotyczą prób przekazywania technologii Rosji, która również mogła skorzystać na tym militarnie, a także prób wysyłki materiałów wykorzystywanych w broni masowego rażenia do Iranu przez agentów zlokalizowanych w Chinach. Wszystkie osoby, którym postawiono zarzuty, działały niejawnie.

USA wzmacniają wysiłki na rzecz walki ze szpiegostwem

Cytowani przez amerykańskie media specjaliści z dziedziny prawa podkreślają, że najnowsze działania administracji i zarzuty postawione w związku z opisanymi wyżej sprawami wskazują, iż Stany Zjednoczone wzmocniły wysiłki na rzecz walki ze szpiegostwem .

Obecnie wykradanie wrażliwych technologii przez obce państwa to jedno z największych ryzyk, z jakimi muszą mierzyć się nie tylko USA, ale i ich sojusznicy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama