Reklama

Armia i Służby

Nowy zespół uderzeniowy USA. Walka z zagrożeniami technologicznymi z Rosji i Chin

Autor. Thomas Kelley / Unsplash

Nowy, rządowy zespół uderzeniowy ds. walki z zagrożeniami technologicznymi z Rosji i Chin ma wykorzystywać narzędzia analityczne i wywiadowcze do usprawniania walki z zagrożeniami takimi jak m.in. cyberataki, cyberszpiegostwo czy wrogie przejęcia firm.

Reklama

Zespół do zadań specjalnych znany jako Disruptive Technology Strike Force to wspólna inicjatywa amerykańskich ministerstw: handlu i sprawiedliwości, a także wiceprokuratorki generalnej Lisy Monaco.

Reklama

Ogłosiła ona jego powstanie podczas dyskusji nt. przeciwdziałania wrogiemu wykorzystaniu technologii w londyńskim Chatham House.

Czytaj też

Jakie będą cele nowego zespołu?

Według Monaco, jego działania będą nakierowane przede wszystkim na walkę z reżimami autokratycznymi, które chcą „przewagi taktycznej przez pozyskiwanie, wykorzystywanie i nadużywanie dysruptywnych technologii, innowacji zasilających nową generację możliwości militarnych i związanych z bezpieczeństwem narodowym".

Reklama

Do tej pory monitorowaniem np. wrogich przejęć w sektorze technologicznym zajmowała się Komisja ds. inwestycji zagranicznych (CFIUS), a ministerstwo sprawiedliwości bardzo często korzystało z jej pomocy celem badania nadużyć wobec amerykańskich zasobów i technologii. To jednak nie wystarczy, aby skutecznie walczyć z zagrożeniami – uważa wiceprokuratorka generalna.

Czytaj też

Potrzeba adekwatnych środków

Jej zdaniem CFIUS zaczynała swoją działalność niemal 50 lat temu w innej epoce, w której zagrożenia technologiczne miały zupełnie inny wymiar.

Obecnie ryzyko płynie głównie nie z inwestycji w fizyczne zasoby, ale z transakcji, w których przedmiotem przejęć są zbiory danych, oprogramowanie i algorytmy.

Powstanie zespołu ma wzmocnić wykorzystanie danych analitycznych i wywiadowczych, a także ożywić współpracę w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego w USA na rzecz kluczowych sektorów, takich jak np. branża czipowa – zapowiedziała w Londynie Monaco.

Cytowana przez serwis CyberScoop powiedziała, że cel Stanów Zjednoczonych jest „prosty, ale bardzo ważny – odpowiedzieć adwersarzom, którzy próbują pozyskiwać nasze najlepsze technologie".

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze