Reklama

Biznes i Finanse

Chińskie szpiegostwo w ofensywie. Tym razem w Niderlandach

Autor. The Preiser Project / Flickr

Niderlandzka firma produkująca maszyny dla branży czipowej ASML twierdzi, że jeden z jej byłych pracowników – obywatel Chin – wykradł poufne dane dotyczące wytwarzanych przez przedsiębiorstwo technologii.

Reklama

ASML to jeden z ważniejszych w Europie koncernów stanowiących część globalnego łańcucha dostaw dla technologii czipowych. Firma produkuje maszyny, które służą do budowy tych podzespołów.

Reklama

Według spółki, jeden z jej byłych pracowników – obywatel Chin – wykradał poufne dane dotyczące produkowanych przez firmę technologii. ASML powiadomiło już o tym fakcie odpowiednie organy zarówno w Niderlandach, jak i w USA.

ASML podkreśla przy tym, że nie uważa, aby utrata tych danych miała duże znaczenie dla biznesu spółki – podaje serwis BBC, powołując się na komunikat przedsiębiorstwa.

Reklama

Czytaj też

Kolejna odsłona wojen czipowych

Informacje o wyniesieniu z firmy poufnych danych ASML ujawniło w swoim dorocznym raporcie. Spółka nazwała to „incydentem bezpieczeństwa" i wskazała, że w jego wyniku mogło dojść do naruszenia zasad dyktowanych przez sankcje i zakaz przekazywania Chinom technologii związanych z branżą czipową.

ASML poinformowało dodatkowo, że w związku z zaistnieniem incydentu podjęło decyzję o wprowadzeniu dodatkowych środków bezpieczeństwa tak, aby nie dochodziło do podobnych zdarzeń w przyszłości.

BBC przypomina, że to nie pierwszy raz, kiedy niderlandzki koncern pada ofiarą szpiegostwa przemysłowego ze strony Chin.

Czytaj też

W raporcie spółki za 2021 rok czytamy, że firma pozyskała informacje o „potencjalnych naruszeniach praw własności intelektualnej" względem jej technologii przez chińską firmę DongFang JingYuan Electron zajmującą się produkcją maszyn dla branży półprzewodnikowej oraz oprogramowania.

Chińska firma odparła wówczas wszystkie oskarżenia i zapowiedziała, że jeśli będzie dalej pomawiana przez niderlandzkie przedsiębiorstwo, to podejmie kroki prawne.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama