Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza politykę antykorupcyjną

Ministerstwo Cyfryzacji wdrożyło nową politykę przeciwdziałania korupcji i konfliktom interesów. Jej celem jest skuteczna ochrona resortu przed zagrożeniami o charakterze korupcyjnym oraz budowanie kultury organizacyjnej opartej na wartościach takich jak uczciwość, etyka i transparentność.
Wprowadzenie polityki przeciwdziałania korupcji i konfliktom interesów to element szerszych działań mających na celu umocnienie wizerunku resortu jako instytucji profesjonalnej, wiarygodnej i odpornej na nadużycia. Przejrzystość procesów decyzyjnych i regulacji mają zwiększyć zaufanie publiczne.
Kogo dotyczy polityka?
Nowe zasady obejmują wszystkich pracowników Ministerstwa, zarówno zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania czy mianowania, jak i osoby współpracujące z resortem na podstawie innych form prawnych. Zakres stosowania polityki nie jest uzależniony od stanowiska, wymiaru etatu ani miejsca wykonywania pracy.
W ramach wdrożonej polityki powstał również wykaz stanowisk objętych ryzykiem korupcyjnym, prowadzony przez Biuro Dyrektora Generalnego dla każdej komórki organizacyjnej osobno.
Czytaj też
- AI w telewizorach Samsung – nowa jakość rozrywkiSponsorowany
Powołanie koordynatora ds. przeciwdziałania korupcji
Ważnym elementem dokumentu jest powołanie Koordynatora ds. przeciwdziałania korupcji. Do jego zadań należy m.in. zbieranie i analizowanie zgłoszeń dotyczących zagrożeń korupcyjnych, współpraca z Biurem Ministra oraz zespołem doradców ds. etyki, a także promowanie postaw opartych na uczciwości i bezstronności.
Polityka określa również obszary działalności resortu szczególnie narażone na występowanie nieprawidłowości. Są to m.in. planowanie i realizacja zamówień publicznych, zawieranie i rozliczanie umów, prowadzenie rekrutacji, dysponowanie środkami publicznymi oraz opracowywanie projektów aktów normatywnych.
Ryzykowne mogą być też działania związane z kontrolą projektów współfinansowanych ze środków krajowych i zagranicznych, a także zapewnianie ochrony informacji i danych osobowych.
Czytaj też
Obowiązki pracowników
W dokumencie zawarto zasady dotyczące kontaktów pracowników z interesariuszami zewnętrznymi. Spotkania powinny odbywać się w godzinach pracy, w siedzibie Ministerstwa lub przy użyciu służbowych środków komunikacji. W przypadku wyjątkowych okoliczności konieczne jest poinformowanie przełożonego o odstępstwach od tych zasad.
Dla zwiększenia przejrzystości obowiązuje także tzw. zasada „dwóch par oczu” przy realizacji zadań – oznacza to, że ważne decyzje powinny być podejmowane w obecności drugiej osoby.
Ministerstwo wskazuje również, że pracownicy mają obowiązek niezwłocznie zgłaszać wszelkie przypadki potencjalnej korupcji lub informacji o takich przypadkach poprzez dedykowany adres mailowy: [email protected]. Osobna procedura obowiązuje w przypadku dużych projektów o wartości przekraczającej 150 mln zł. Dla takich przedsięwzięć wprowadzono mechanizm tzw. osłony antykorupcyjnej.
Polityka szczegółowo reguluje też kwestie przyjmowania prezentów. Pracownicy mogą przyjąć jedynie te, które wynikają z uzasadnionych okoliczności np. protokołu dyplomatycznego i mają charakter symboliczny. Każda taka sytuacja musi zostać zgłoszona i oceniona pod kątem zgodności z przepisami.
Czytaj też
Wprowadzenie polityki to kolejny element uporządkowania procesów wewnętrznych w Ministerstwie Cyfryzacji. Dokument ma na celu ujednolicenie standardów i zapewnienie większej przejrzystości w kluczowych obszarach działania resortu. Ministerstwo przewiduje regularny przegląd i aktualizację przyjętych rozwiązań, aby odpowiadały bieżącym potrzebom organizacyjnym.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany