Technologie
76 proc. firm planuje zwiększyć wydatki na IT związane z generatywną sztuczną inteligencją
Ankieta przeprowadzona przez Dell Technologies we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych pokazuje gotowość firm do wdrażania GenAI.
Materiał sponsorowany
- Trzy czwarte (76 proc.) respondentów ocenia wpływ GenAI jako znaczący lub oznaczający transformację ich organizacji
- Część firm ma wątpliwości. 37 proc. badanych deklaruje, że ich organizacje mają pewne lub duże obiekcje dotyczące wdrożenia GenAI. Problematyczne są bezpieczeństwo (45 proc.), złożoność techniczna (39 proc.) i zarządzanie danymi (38 proc.)
Ankieta Dell Technologies przeprowadzona we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych wśród 500 decydentów IT odpowiedzialnych za wdrażanie GenAI pokazuje rosnący apetyt na generatywną sztuczną inteligencję. Większość ankietowanych (78 proc.) określa potencjał GenAI dla ich organizacji jako ekscytujący. Co więcej, trzy czwarte (76 proc.) spodziewa się w przyszłym roku zwiększonych wydatków na realizację projektów związanych z AI.
Czytaj też
Wpływ AI na gospodarkę
Wpływ generatywnej sztucznej inteligencji na produktywność może zwiększyć wartość globalnej gospodarki o kwoty rzędu od 2,6 do 4,4 biliona dolarów rocznie, w związku z tym firmy intensyfikują swoje działania w tym obszarze. Spośród tych, które wyszły poza etap pilotażowy, 87 proc. deklaruje, że GenAI jest na dobrej drodze, by przynosić znaczące wyniki, a 80 proc. potwierdza, że w strukturach firmy działa już scentralizowane podejmowanie decyzji i/lub centra doskonałości w zakresie sztucznej inteligencji. Jeśli chodzi o sposób wdrażania, 82 proc. decydentów IT woli lokalne lub hybrydowe rozwiązania dla GenAI, przy czym bezpieczeństwo, koszty i możliwość kontroli są tu najważniejszymi argumentami (37 proc.).
– Żadna inna technologia nie osiągnęła tego, co Generative AI, w mniej niż rok. To rozwiązanie pobudziło wyobraźnię milionów osób i może stać się potężnym czynnikiem wpływającym na rozwój firm – komentuje Adrian McDonald, prezes Dell Technologies w regionie EMEA. – Dzięki odpowiednim strategiom GenAI będzie kluczem do innowacji, wzrostu i przewagi konkurencyjnej – dodaje.
Czytaj też
Wydaje się, że firmy są gotowe, by wykorzystać tę szansę – 44 proc. respondentów twierdzi, że ich organizacje są na wczesnym lub pośrednim etapie rozwijania GenAI, a prawie połowa (49 proc.) spodziewa się znaczących wyników w czasie od sześciu miesięcy do roku.
Z badań wynika, że ponad trzy czwarte badanych (76 proc.) uważa, że wpływ GenAI będzie znaczący lub oznaczający transformację organizacji (znaczący: 54 proc., transformacyjny: 22 proc.). Najważniejsze obszary to wzrost produktywności, usprawnienie procesów i zmniejszanie kosztów.
Kto korzysta zawodowo z AI?
Chociaż inwestycje w GenAI są już w toku, 37 proc. respondentów stwierdziło, że ich organizacje podchodzą nieco lub bardzo niechętnie do wdrożeń GenAI. Najwięcej wątpliwości mają ankietowani z Wielkiej Brytanii, gdzie prawie połowa (49 proc.) respondentów zgłasza obiekcje, ponad dwukrotnie więcej niż we Francji (22 proc.). Kluczowymi barierami powodującymi wahania są bezpieczeństwo, złożoność techniczna i zarządzanie danymi.
Spośród osób, które korzystają z GenAI zawodowo, respondenci w Wielkiej Brytanii (46 proc.) i Stanach Zjednoczonych (45 proc.) deklarują, że używają go co najmniej raz dziennie. Respondenci ze wszystkich lokalizacji zgłaszają również wyższe wykorzystanie osobistej GenAI, co sugeruje, że ITDM z obowiązkami w zakresie GenAI podnoszą swoje umiejętności w swoim prywatnym czasie. Wielka Brytania jest liderem pod względem użytku osobistego z 64 proc. korzystających z GenAI raz dziennie lub częściej, następnie Niemcy (59 proc.), Francja (58 proc.) i Stany Zjednoczone (54 proc.).
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej.
Ankietę przeprowadzono wśród 500 decydentów IT odpowiedzialnych za wdrażanie GenAI w sierpniu i wrześniu 2023 r. w Stanach Zjednoczonych (200), Wielkiej Brytanii (100), Niemczech (100) i Francji (100), tylko w sektorze prywatnym.
Informacje o Dell Technologies: Dell Technologies pomaga organizacjom i osobom prywatnym budować cyfrową przyszłość oraz zmieniać sposób pracy, życia i rozrywki. Firma zapewnia klientom najszersze i najbardziej innowacyjne portfolio technologii i usług.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany