Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski chce wykorzystać potencjał Polaków pracujących w Dolinie Krzemowej, w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji. Ma też lobbować za powstaniem Funduszu Sztucznej Inteligencji.
W wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zadeklarował, że zajmie się tematem rozwoju sztucznej inteligencji, który do tej pory w dyskusji prowadzonej przez polski rząd i administrację praktycznie nie istniał.
Zdaniem nowego ministra cyfryzacji, „wielkim błędem jest to, że Polska wyszła z krwiobiegu dotyczącego sztucznej inteligencji” i zamierza się „ponownie do niego włączyć” W jaki sposób? Za pośrednictwem Polaków, którzy zajmują się sztuczną inteligencją na świecie.
”W styczniu będziemy mogli ogłosić, jak będzie wyglądała ta współpraca. Mam już za sobą pierwsze rozmowy z polskimi ekspertami, którzy pracują dziś w Dolinie Krzemowej i nie tylko. Myślę, że to będzie pozytywne zaskoczenie” - zadeklarował.
Pierwsze rozmowy ws. AI
Jak dodał, toczą się w tej sprawie rozmowy międzyresortowe. „Zapewniam, że udowodnimy, iż Polska zmieniła strategię dotyczącą eksperckiego wykorzystania swoich najmądrzejszych ludzi rozsianych po świecie” - powiedział w rozmowie z „DGP”.
Jego planem, w zakresie stawiania na AI ma być też utworzenie finansowania rozwoju innowacyjności. Gawkowski chce lobbować w rządzie za powstaniem Fundusz Sztucznej Inteligencji.
„Uważam, że potrzebujemy także inkubatorów wspierających rozwój automatyzacji, robotyzacji, potrzebujemy rozmowy o polskim komputerze kwantowym. To jest innowacyjność, w którą powinniśmy zainwestować” - skomentował.
Czytaj też
Gawkowski dla CyberDefence24
„Polska ma wszelkie szanse, aby stać się liderem cyfryzacji w Europie, na czym mi bardzo zależy. Do tego potrzebny jest plan konsekwentnie realizowany przez lata. Cyfryzacja nie zaczyna się i nie kończy przy zmianie władzy” - mówił z kolei wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w wywiadzie z naszym serwisem.
Całą rozmowę o priorytetach legislacyjnych nowego resortu cyfryzacji, podejściu do Big Techów czy o deklaracji walki z pornografią dziecięcą i patostreamingiem możecie przeczytać tutaj.
Czytaj też
/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].