Polityka i prawo
Łotwa uznała Rosję za sponsora terroryzmu. Hakerzy odpowiedzieli atakiem
Parlament Łotwy, na podstawie uchwały, uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm i celowo atakujące cywili w Ukrainie. Na decyzję Rygi miała zaregować prorosyjska grupa hakerów, przeprowadzając cyberatak.
Parlament Łotwy przyjmując w czwartek uchwałę wskazał, że siły rosyjskie świadomie i z premedytacją przeprowadzają ataki wymierzone w ukraińskie cele, w tym ludność cywilną, a Kreml finansuje terroryzm.
Niedługo po tym wydarzeniu strona łotweskiego sejmu przestała działać. W chwili pisania tekstu pozostawała nie dostępna dla użytkowników. Czy doszło cyberataku?
Tak twierdzą hakerzy prorosyjkiej grupy Killnet, którzy przyznają się, że witryna padła na skutek ich działań.
W jednym ze swoich wpisów w internecie piszą - tu cytat: "Sejm Łotwy - jesteśmy Killnet, oficjalnie uznajemy was za kupę góXXXna".
Czytaj też
Killnet po stronie Rosji
Przypomnijmy, że grupa Killnet specjalizuje się w atakach typu DDoS (odmowa usługi). Po inwazji sił Putina na Ukrainę jej członkowie opowiedzieli się po stronie Rosji. Oficjalnie deklarowali, że odpowiedzą wszelkimi możliwymi środkami na ataki wymierzone w Kreml.
Jak informowaliśmy, w połowie maja grupa wypowiedziała wojnę kilku państwom. Wśród nich znalazły się USA, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Łotwa, Rumunia, Litwa, Estonia, Ukraina oraz... Polska.
"Przez długie dwa miesiące znosiliśmy ataki nazistów i rusofobów. (...) Ostatecznie jednak tak nie może być, nie pozwolimy siebie obrażać. Rosyjski cyberspecnaz dziś podejmuje zadanie walki za Rosję" - wskazali wówczas we wpiscie przedstawiciele Killnet.
Czytaj też
Celem m.in. policja
Od tamtego momentu hakerzy przeprowadzili wiele kampanii DDoS. Przykładem mogą być cyberataki wymierzone we włoską policję, norweskie instytucje, podmioty z USA.
Jedną z ofiar działań Killnet była również Polska Policja, której witryny przestały działać na kilka godzin. O incydencie informowaliśmy jako pierwsi w kraju. Więcej o sprawie pod linkie: Cyberatak na Polską Policję. Znamy szczegóły.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany