Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rosyjscy hakerzy wypowiedzieli wojnę Polsce

Autor. NARA & DVIDS Public Domain Archive/nara.getarchive.net

Hakerzy powiązani z rosyjską armią wypowiadają wojnę 10 państwom, w tym Polsce. Przeprowadzili już cyberuderzenie na włoskie witryny, wśród nich stronę tamtejszej policji.

Reklama

Jak podała białoruski serwis informacyjny "Nexta", "Killnet", czyli grupa powiązana z rosyjskim wojskiem, ogłosiła rozpoczęcie "globalnego cyberataku", którego celem będą USA, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Łotwa, Rumunia, Litwa, Estonia, Polska i Ukraina.

Reklama
Reklama

Równocześnie we Włoszech strona tamtejszej policji została zaatakowana przez przedstawicieli grupy. Incydent rozpoczął się w niedzielę wieczorem - podaje włoska agencja ANSA. Hakerzy "Killnet" przyznali się do wrogiej operacji w swoim oświadczeniu na Telegramie.

Wskazali w nim także, że poza włoską policją, celem będzie również 9 państw. "Dzisiaj oficjalnie wypowiadamy wojnę" - czytamy w komunikacie.

Przez długie dwa miesiące znosiliśmy ataki nazistów i rusofobów. (...) Ostatecznie jednak tak nie może być, nie pozwolimy siebie obrażać. Rosyjski cyberspecnaz dziś podejmuje zadanie walki za Rosję.
Hakerzy "Killnet"

Czytaj też

Przypomnijmy, że wcześniej hakerzy powiązani z rosyjskim wojskiem przyznajli się do serii cyberataków wymierzonych w zachodnie instytucje rządowe, w tym ministerstwa obrony. Jak informowaliśmy, ucierpiały strony m.in. Bundestagu czy włoskiego Senatu. Ostatnia wroga kampania miała miejsce w czasie Eurowizji.

Czytaj też

Podwyższona gotowość do końca maja

Odnosząc sie do grośby cyberataków wymierzonych w Polskę, należy podkreślić, że w naszym kraju obowiązuje trzeci stopień alarmowy CRP - "Charlie CRP". Taki stan rzeczy utrzyma się co najmniej do końca maja br.

Sytuacja jest związana z realnym, podwyższonym ryzykiem pojawienia się cyberzagrożenia. "Charlie CRP" deteminuje wyższą czujność i monitoring sieci określonych podmiotów. Co jeszcze zakłada trzeci stopień alarmowy CRP? Szczegółowe omówienie można znaleźć pod linkiem: "Stopnie alarmowe CRP. Na czym polegają?".

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama