Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberatak na miejską aplikację. Paraliż systemu przez tysiące zgłoszeń

Problemy z działaniem aplikacji 19115 mają występować od ostatniej soboty
Problemy z działaniem aplikacji 19115 mają występować od ostatniej soboty
Fot. Strona internetowa warszawa19115.pl/ screen własny

Miejski system zgłoszeń dla m.st. Warszawy w aplikacji 19115 został zaatakowany przez hakerów. Częstotliwość wiadomości sprawiła, że doszło do paraliżu Straży Miejskiej, która otrzymuje ciągle ten sam alert – o nielegalnie zaparkowanym samochodzie.

O paraliżu miejskiego systemu dla Warszawy informuje stołeczna „Gazeta Wyborcza”. Cyberatak przeprowadzono na aplikację 19115, za pośrednictwem której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy. Skargi na niewydolność systemu miały być raportowane już o wiele wcześniej, ale teraz miało dojść do całkowitego paraliżu w pracy służb.

Skrzynka ze zgłoszeniami ma nie działać prawidłowo od soboty – jest „zapchana” zgłoszeniami dotyczącymi źle zaparkowanego samochodu. Zgłoszenia można liczyć w tysiącach, a wśród spamu operatorzy systemu nie są w stanie zweryfikować rzeczywistych problemów.

Jak podaje „GW”, informatycy z urzędu nie radzą sobie od kilku dni z problemem, więc prawidłowa praca Straży Miejskiej nie jest możliwa – funkcjonariusze mają wyjeżdżać z opóźnieniem do problemów, które są już często nieaktualne.

Czytaj też

Warszawski ratusz komentuje

Rzeczniczka warszawskiego ratusza Monika Beuth poinformowała gazetę, że dziennie napływa ok. 2-3 tys. zgłoszeń w postaci spamu i dodała, że „zastanają się nad wprowadzeniem procesu weryfikacji, jeżeli z jednego numeru będą się powtarzały zgłoszenia, tak żeby wyeliminować takie akcje, a jednocześnie nie ograniczać ogólnodostępności aplikacji 19115”. Zaznacza, że ratusz nie lekceważy sprawy.

Na stronie warszawa19115.pl nie znaleźliśmy w piątek w południe żadnej informacji o problemach z działaniem aplikacji czy prośby, aby lepiej do Straży Miejskiej dzwonić, a nie wysyłać wiadomości.

Próbowaliśmy skontaktować się z rzeczniczką m.st. Warszawy. Dodamy aktualny komentarz do sprawy, jak tylko go otrzymamy.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze