Reklama

Polityka i prawo

Kryzys w IDEAS NCBR. Profesor Sankowski zabiera głos

Prof. Piotr Sankowski o IDEAS NCBR
"Zniechęcamy najlepszych badaczy do pracy w naszym kraju?" - twierdzi prof. Sankowski
Autor. Gov.pl

Prof. Piotr Sankowski, pomysłodawca i były prezes IDEAS NCBR odniósł się do kryzysu związanego z ośrodkiem badawczym. „Zniechęcamy najlepszych badaczy do pracy w naszym kraju” – stwierdził we wpisie na X. Sprawę skomentował też wicepremier minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Sankowski stworzył IDEAS NCBR i był jego prezesem od 2021 r. do czerwca br. Był też liderem grupy badawczej „Inteligentne algorytmy i struktury danych”.

Pod koniec września w mediach społecznościowych ogłosił, że 2 października kończy pracę w IDEAS NCBR na stanowisku lidera grupy badawczej, w związku z wyborem nowego prezesa. Został nim dr hab. inż. Grzegorz Borowik.

Swój wpis w serwsie X prof. Sankowski rozpoczął od podziękowań dla pracowników IDEAS NCBR i osób zaangażowanych w sprawę. „Spływające ze świata głosy wsparcia nie są przypadkowe i wyraźnie potwierdzają jakość wykonywanej przez nas pracy” – podkreślił.

Czytaj też

Reklama

Prof. Piotr Sankowski o celach IDEAS NCBR

Były prezes IDEAS NCBR zaznaczył, że głównym celem ośrodka był rozwój sztucznej inteligencji w Polsce z udziałem rodzimych i zagranicznych naukowców. Inne cele to kształcenie młodych uczonych ze współpracy z uczelniami, współpraca z biznesem i komercjalizacja badań, przez spółki spin-off, z aktywnym udziałem twórców.

Założenia te były wynikiem szerokich konsultacji, a ich realizacja spotykała się z aprobatą naszych interesariuszy: nauki i biznesu w kraju i za granicą” – podkreślił profesor.

Czytaj też

Reklama

Międzynarodowa współpraca

We wpisie prof. Sankowski zwrócił uwagę, że jego celem było stworzenie z IDEAS NCBR międzynarodowego ośrodka, który będzie promował polską naukę.

Jako dowód, że ten cel został spełniony, były prezes podał współpracę badawczą z wiodącymi firmami technologicznymi, takimi jak Amazon, Snowflake, xAI, OpenAI oraz współpracę edukacyjną z 11 polskimi ośrodkami naukowymi.

Czytaj też

Reklama

Sukcesy IDEAS NCBR

Sankowski podkreśla też, że ośrodek podczas trzech lat od stworzenie osiągnął duże sukcesy i rozpoznawalność. „Nasza instytucja została trwale wpisana w międzynarodową tkankę badawczą skupiającą najlepsze instytucje na świecie i w Europie, np. ELLIS, ADRA, projekt ELIAS, a także liczne inne projekty badawcze, np. NCN, czy ERC” – przypomina.

IDEAS NCBR wspierał i współtworzył startupy. W ramach współpracy międzynarodowej ośrodkowi udało się zorganizować spotkanie z Samem Altmanem, prezesem OpenAI. Było to prestiżowe wydarzenie i ważne osiągnięcie.

Pomimo trudności, czasem nawet wpadek, działaliśmy i zmienialiśmy oblicze polskiej nauki. To wszystko działo się dzięki niezwykłemu zaangażowaniu wszystkich pracowników, elastyczności organizacji i naszej wierze w to, że można zbudować w Polsce instytucję naukową na światowym poziomie.
prof. Piotr Sankowski w serwisie X

Czytaj też

Czy można zatrzymać naukowców  w Polsce?

Sankowski zaznaczył, że jego celem było wspieranie polskich naukowców, nie tylko przez stwarzanie im warunków do rozwoju i uczestnictwa w pionierskich badaniach, tak by zostali w kraju, ale też sprowadzanie tych, którzy robili karierę za granicą - do Polski. Działania przyniosły skutek. Jak pisze profesor - Marcin Moskalewicz, Bartłomiej Twardowski, czy Przemysław Musialski wrócili do kraju, rozwijać swoją karierę.

Sytuacja zmieniła się diametralnie po wyborze nowego prezesa. „Dla mnie osobiście najsmutniejszym momentem jest ten, gdy usłyszałem od nich, że ponownie rozważają wyjazd z Polski” – komentuje prof. Sankowski.

Dodatkowo, część naukowców zrezygnowała z zasiadania w radzie naukowej IDEAS NCBR, m.in. prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu w Oxfordzie i prof. Aleksander Mądry z MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Prof. Sankowski przekazał również, że ostatnie miesiące działalności ośrodka nie należały do najłatwiejszych. Jako przykład podał „uniemożliwianie podpisania okupionych wielomiesięczną pracą i wynegocjowanych umów z wybitnymi badaczami zagranicznymi, posiadaczami prestiżowych grantów Europejskiej Rady Naukowej (ERC), którzy byli gotowi przyjechać do Polski” .

Dlaczego poprzez niezrozumiałe i nagłe odchodzenie od działających strategii tak efektywnie zniechęcamy najlepszych badaczy do pracy w naszym kraju, który w tym samym czasie odnosi tak ogromne sukcesy ekonomiczne? Czy naprawdę w momencie gdy staliśmy się krajem wysoko rozwiniętym, nie stać nas na zatrudnianie najlepszych naukowców na świecie, aby prowadzili badania dla nas?
Prof. Piotr Sankowski w serwisie X

Czytaj też

„Kuriozalna sytuacja"

We wpisie prof. Sankowski zaznaczył też, że ośrodek działał zgodnie z przepisami, transparentnie i w sposób przemyślany, co potwierdził audyt przeprowadzony na początku br.

Były prezes przekazał też, że przedsięwzięcie zostało przygotowane wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zostało zaplanowane w perspektywie wieloletniej, a strategia została pozytywnie zaopiniowana przez Radę NCBiR, w której skład wchodzą przedstawiciele ministerstw i świata nauki.

„Jedyne czego potrzebujemy, to móc ten projekt kontynuować” – napisał w zakończeniu wpisu były prezes.

Bardziej dosadnie odniósł się do sprawy w programie Polsatu „Gość wydarzeń”. Naukowiec przekazał, że nikt z decydentów nie rozmawiał z nim i nie tłumaczył, dlaczego przegrał w konkursie na stanowisko prezesa.

Odniósł się też do zarzutów wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Macieja Gduli, że w ubiegłym roku IDEAS NCBR przyniosło 28 mln straty.

Wieloletni plan działań zakładał, że spółka przynosi straty - wyjaśnił. - To nie jest tak, że przychody z działalności naukowej, czy badawczej pojawiają się po trzech latach. To są procesy wieloletnie, trwające często dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści lat” – skomentował.

Podkreślił też, że wszyscy liderzy zespołów, doświadczeni badacze, są oburzeni wynikiem konkursu na nowego prezesa. „Ta cała sytuacja jest kuriozalna” – dodał.

Czytaj też

Gawkowski: jestem w kontakcie z prof. Sankowskim

To sprawy odniósł się także wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Poinformował, że jest w kontakcie z twórcami IDEAS NCBR, łącznie z prof. Piotr Sankowskim. „Wskazywałem (Sankowskiemu – red.) kierunki, które mogą wspólnie nas połączyć. Potrzeba kilku tygodni, które wskażą, że dobrzy polscy specjaliści z działu nauki będą mieli swoje miejsce” – powiedział w TVN24.

„Nie wiem, jak wyglądała sytuacja dotycząca decyzji rady nadzorczej w spółce, w której NCBR jest właścicielem” - dodał.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Źródło:PAP / CyberDefence24
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama