Polityka i prawo
Czy Biden zakaże TikToka w USA?
Komisja ds. spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przegłosowała możliwość podjęcia przez prezydenta USA Joe Bidena decyzji o wprowadzeniu zakazu chińskiej aplikacji TikTok w całym kraju.
W głosowaniu 24 osoby opowiedziały się za przyznaniem prezydentowi takich uprawnień, 16 natomiast było przeciw. W USA z TikToka korzysta co trzeci Amerykanin, a aplikacja ta od 2020 r. uznawana jest za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Potencjalny ban, którym obłożyć TikToka mógłby prezydent Biden dzięki nowym uprawnieniom, dotyczyć może jednak również innych aplikacji, które administracja USA uznaje za ryzyko i zagrożenie.
Czas działać
Cytowany przez agencję Reutera Republikanin Michael McCaul powiedział, że „TikTok jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego" i „najwyższy czas działać". To właśnie ten polityk był inicjatorem głosowania nad umożliwieniem Bidenowi zablokowania dystrybucji tej aplikacji w całych Stanach Zjednoczonych.
„Każdy, kto ma na swoim telefonie TikToka, umożliwia Komunistycznej Partii Chin dojście tylnymi drzwiami do wszystkich swoich informacji osobistych. To balon szpiegowski na telefonie!" – twierdził McCaul.
Sprzeciw Demokratów
Demokraci sprzeciwili się możliwości zablokowania TikToka, argumentując, że odbywa się to w wielkim pośpiechu, który nie sprzyja właściwemu namysłowi oraz konsultacjom z ekspertami.
Ustawa, która wprowadza nowe uprawnienia dla prezydenta, nie precyzuje np. w jaki sposób blokada TikToka na poziomie krajowym miałaby działać, ale – jak pisze Reuters – dzięki niej Biden zyska m.in. możliwość wprowadzenia zakazu jakichkolwiek transakcji finansowych podmiotów z USA z TikTokiem, co przekłada się na zablokowanie możliwości pobierania aplikacji dla kogokolwiek żyjącego w tym kraju.
Ustawa zobowiązuje też prezydenta do wprowadzenia sankcji dla wszystkich podmiotów, które „mogą transferować" wrażliwe dane osobowe do spółek pozostających pod wpływem Chin.
Ban, ale na razie tylko dla urzędników
Na łamach naszego serwisu można przeczytać o zakazie wprowadzonym przez USA , który dotyczy korzystania z TikToka przez urzędników federalnych. Wcześniej ograniczenia takie były wprowadzane na poziomie stanowym w kilkunastu jurysdykcjach.
Podobny zakaz – dla osób pracujących w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim – wydano w ub. tygodniu na Starym Kontynencie, o czym również można przeczytać w CyberDefence24.pl.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].