Reklama

Polityka i prawo

KE: Apple może naruszać Akt o Rynkach Cyfrowych

Komisja Europejska uznała, że firma Apple może naruszać Akt o Usługach Cyfrowych (DMA).
Komisja Europejska uznała, że firma Apple może naruszać Akt o Usługach Cyfrowych (DMA).
Autor. Trac Vu/ Unsplash

Komisja Europejska uznała w poniedziałek, że firma Apple może naruszać Akt o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act). Problemem jest sklep z aplikacjami App Store, który uniemożliwia ich twórcom przekierowywanie klientów do tańszych ofert. Apple jest pierwszą platformą, której KE zarzuca łamanie DMA.

DMA reguluje działalność dużych platform internetowych w UE. Celem tej regulacji jest ograniczenie dominującej roli największych firm cyfrowych nazywanych „strażnikami dostępu” i zapewnienie większej konkurencyjności na rynku cyfrowym. Chodzi m.in. o przedsiębiorstwa, których roczny obrót w UE wynosi powyżej 7,5 mld euro, a liczba użytkowników przekracza 45 mln miesięcznie. Więcej o tym, co zmieni Digital Markets Act możecie przeczytać m.in. w tym materiale.

Za „strażników dostępu” Komisja Europejska uznała m.in. takie firm jak: Apple, Alphabet, ByteDance (właściciela TikToka), Meta czy Microsoft.

Czytaj też

Apple ma kłopoty

Apple jest pierwszym „strażnikiem dostępu”, któremu KE zarzuca łamanie przepisów DMA.

Powodem są zasady, na jakich działa sklep z aplikacjami App Store amerykańskiego producenta iPhone«ów. W ocenie KE uniemożliwiają one dostawcom aplikacji przekierowywanie konsumentów do konkurencyjnych ofert. Na mocy DMA programiści dystrybuujący swoje aplikacje za pośrednictwem sklepu Apple powinni mieć możliwość bezpłatnego informowania swoich klientów o alternatywnych, tańszych możliwościach zakupu, kierowania ich do tych ofert i umożliwiania dokonywania zakupów. We wstępnej ocenie KE uznała, że amerykańska firma nie daje takiej możliwości.

„Przekierowywanie jest kluczowe, by zapewnić twórcom aplikacji niezależność od sklepów z aplikacjami dostawców usług, a konsumentom świadomość istnienia lepszych ofert” - powiedziała cytowana w komunikacie wiceprzewodnicząca KE ds. konkurencyjności Margrethe Vestager.

Czytaj też

Reklama

Co dalej z Apple?

Apple może odnieść się do zarzutów. Jeśli KE w kolejnym kroku potwierdzi jednak, że firma nie działa zgodnie z przepisami DMA, będzie mogła wydać decyzję o braku zgodności. Taka decyzja może zapaść w ciągu roku od wszczęcia postępowania - w przypadku App Store’a procedurę uruchomiono 25 marca.

Naruszenie przepisów DMA grozi grzywną w wysokości do 10 proc. całkowitego światowego obrotu „strażnika dostępu”. W przypadku powtarzających się naruszeń kara może sięgać nawet 20 proc.

W poniedziałek KE wszczęła też nowe postępowanie przeciwko Apple’owi w ramach DMA. Zbada m.in., czy amerykańska firma przestrzega unijnych zasad nakładając na dostawców aplikacji opłatę za każdorazowe ich pobranie z App Store’a.

We wrześniu ubiegłego roku pisaliśmy, że Apple i Microsoft nie zgadzały się z opinią Komisji Europejskiej kwalifikującą usługi iMessage i Bing do regulacji przez Akt o rynkach cyfrowych (DMA).

/PAP/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: *[email protected].*

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama