Reklama

Polityka i prawo

Kaspersky zakazany w USA

Departament Stanu podjął decyzję o nałożeniu zakazu dystrybucji antywirusa Kaspersky. Co to oznacza dla klientów i użytkowników?
Departament Stanu podjął decyzję o nałożeniu zakazu dystrybucji antywirusa Kaspersky. Co to oznacza dla klientów i użytkowników?
Autor. Towfiqu barbhuiya/Unsplash

Kaspersky Lab napotkał na poważną przeszkodę ze strony władz Stanów Zjednoczonych. Biały Dom ogłosił w czwartek, że antywirus stworzony przez rosyjskie przedsiębiorstwo nie będzie mógł być sprzedawany na terenie USA. Odpowiedź firmy jest jednoznaczna.

O firmie Kaspersky Lab pisaliśmy na łamach CyberDefence24 po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Ostrzeżenia dotyczące przedsiębiorstwa i dystrybuowanego przez niego oprogramowania pojawiły się już dzień po ataku. Pod koniec marca Amerykanie wpisali firmę na czarną listę, zaś po miesiącu sankcje na założyciela przedsiębiorstwa nałożyła Polska.

Czytaj też

Reklama

Amerykanie zakazują Kaspersky'ego

Teraz sprawa rosyjskiego antywirusa powróciła. Jak informuje Reuters, Biały Dom ogłosił, że produkty stworzone przez Kaspersky Lab nie będą mogły być sprzedawane na terenie Stanów Zjednoczonych. Sekretarz handlu Gina Raimondo przekazała, że za decyzją stoi przekonanie, iż Kreml może wykorzystać Kaspersky’ego do zbierania i wykorzystania danych Amerykanów przeciwko nim samym.

Co dokładnie administracja prezydenta Bidena rozumie przez powyższe uzasadnienie? Teoretycznie, antywirus Kaspersky posiada uprawnienia, które mogłyby zostać wykorzystane do wykradzenia danych, instalacji malware czy blokowaniu aktualizacji. Ma to być tym bardziej niebezpieczne ze względu na fakt, że oprogramowanie jest używane w administracji i podmiotach związanych z infrastrukturą krytyczną. 

Zdobyte dane miałyby być również przekazywane rosyjskim władzom. Kaspersky zdecydowanie jednak zaprzecza, jakoby informacje przedsiębiorstwa miały wędrować do organizacji powiązanych z Kremlem.

Czytaj też

Reklama

Kaspersky: szkodliwa decyzja

Decyzja ma jednak znacznie szerszy zasięg niż tylko zakaz sprzedaży Kaspersky’ego w USA. Antywirus nie będzie mógł być również aktualizowany ani licencjonowany na terenie tego kraju. Zakazana będzie również dystrybucja oprogramowania, wraz z którym dostarczany jest Kaspersky.

Nowe zasady wchodzą w życie 29 września – 100 dni po publikacji decyzji. Samo przedsiębiorstwo w stanowisku przesłanym agencji Reuters podało, że jego działania nie zagrażały bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych. Zapowiedziano również wejście na drogę sądową.

Opublikowano również stosowne oświadczenie na profilu firmy na X (dawniej Twitter). „Decyzja Departamentu Handlu niesprawiedliwie ignoruje materiał dowodowy udostępniony przez firmę. Ograniczenia będą najbardziej odczuwalne w zakresie walki z cyberprzestępczością i współpracy międzynarodowej z innymi ekspertami cyberbezpieczeństwa. Będziemy się bronić przed działaniami, które mają na celu zaszkodzić naszej reputacji” – napisało Kaspersky Lab.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama