Reklama

Polityka i prawo

Polska nakłada sankcje na Rosję. Na liście m.in. twórca firmy Kaspersky i jego spółki

cyberatak, polska policja, atak hakerski
Autor. CyberDefence24.pl

Na pierwszej liście sankcyjnej wobec Rosji znalazło się w sumie 50 osób lub firm – wynika z informacji opublikowanych przez MSWiA. Wśród nich jest Jewgienij Kaspierski oraz jego spółki, zajmujące się dystrybucją oprogramowania antywirusowego.

Reklama

Na liście osób lub instytucji wobec których Polska nakłada sankcje, opublikowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji znalazł się m.in. Jewgienij Kaspierski, założyciel firmy AO Kaspersky Lab, producent popularnego na świecie oprogramowania antywirusowego z Rosji. Przypomnijmy, że firma została całkiem niedawno uznana w USA za „zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju” i wpisana na tzw. czarną listę, decyzją Federalnej Komisji Łączności.

Reklama

Od 26 kwietnia br. sankcje, jakie obowiązują wobec Kaspierskiego to: zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych, zakaz udostępniania bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych, zakaz świadomego i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych wyżej, wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany.

Jak uzasadniło MSWiA: „Zastosowanie środków ograniczających wobec prominentnego przedsiębiorcy powiązanego ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej, na masową skalę wytwarzającego i rozpowszechniającego niebezpieczne oprogramowanie, może pozytywnie wpłynąć na poziom krajowego bezpieczeństwa cybernetycznego poprzez zwiększenie świadomości podmiotów gospodarczych i klientów indywidualnych. Mogące z tego wyniknąć ograniczenie popytu na produkty Kaspersky Lab może wpłynąć na zmniejszenie przychodów firmy, a tym samym zmniejszyć dochody budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie”.

Reklama

Czytaj też

Sankcje także wobec firm z grupy Kaspersky

Na liście znalazła się także firma Kaspersky Lab wobec której zdecydowano o zastosowaniu środków ograniczających, co uzasadniono tymi samymi argumentami, jak w przypadku założyciela tej spółki. Chodzi o: zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych, zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych, zakaz świadomego i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie wskazanych środków, wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu.

Na liście znajduje się Kaspersky Lab Polska, którą obejmuje sankcja w postaci wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu; Kaspersky Store (spółka powiązana z oficjalnym polskim dystrybutorem produktów rosyjskiego Kaspersky Lab) w zakresie wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu; a także - niedawno założona - spółka K Dystrybucja (w zakresie wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu) – o jej powstaniu pisaliśmy już na łamach CyberDefence24.pl.

Jewgienij Kaspierski jest absolwentem Wydziału Matematyki Wyższej Szkoły KGB, przekształconego później w Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki Akademii Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. W 1997 roku założył podmiot Kaspersky Lab, który stał się jednym z największych światowych dostawców oprogramowania antywirusowego. W związku z przeszłością Kaspierskiego oraz technicznymi możliwościami oferowanymi przez jego szeroko rozpowszechnione produkty, od 2017 r. oprogramowanie Kaspersky Lab jest zakazane w systemach federalnych USA. Aktualnie ostrzeżenia przed zagrożeniem stwarzanym przez produkty Kaspersky Lab zostały wydane również przez organy cyberbezpieczeństwa USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Holandii i Litwy.

Pełna lista osób i podmiotów objęta sankcjami znajduje się pod linkiem.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze