Reklama

Polityka i prawo

IT Fitness Test. Polska będzie dłużej sprawdzała kompetencje cyfrowe

Test kompetencji cyfrowych Polaków został przedłużony
Test kompetencji cyfrowych Polaków został przedłużony
Autor. Avi Richards/ Unsplash/ Domena publiczna

Kraje Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska, w kwietniu br. ogłosiły, że sprawdzą kompetencje cyfrowe swoich obywateli. Projekt IT Fitness Test miał potrwać do końca lipca, ale został przedłużony – dowiedział się portal CyberDefence24.pl.

Reklama

Polska zajmuje 24. miejsce na 27 państw Unii Europejskiej w rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) w 2022 roku.

Reklama

Największym problemem w naszym kraju są umiejętności cyfrowe – w kategorii „kapitał ludzki” notujemy największą lukę w porównaniu do pozostałych państw - Polska zajmuje 24. miejsce z wynikiem poniżej średniej we wszystkich wskaźnikach, o czym pisaliśmy więcej w tym materiale.

Polska zaangażowana w IT Fitness Test

Na początku kwietnia br. , podczas konferencji, na której byliśmy obecni, Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji skrytykował wyniki indeksu DESI (The Digital Economy and Society Index) i ocenił, że prezentuje on „coś, co jest niezgodne z rzeczywistością i tym, co widzimy na co dzień”. Podczas spotkania ogłoszono zatem zweryfikowanie poziomu umiejętności komputerowych Polaków poprzez własną propozycję - IT Fitness Test.

Reklama

Odbywał się na on na terenie czterech krajów: Polski, Słowacji, Węgier oraz Czech - pod adresem: itfitness(.)eu/pl można było zweryfikować poziom swoich umiejętności cyfrowych. Oficjalnie zakończenie testu miało nastąpić 31 lipca. Jednak jak się dowiedzieliśmy – sprawdzanie umiejętności cyfrowych postanowiono przedłużyć.

Czytaj też

Test potrwa do 31 października

„Na prośbę pozostałych partnerów z Czech i Węgier przeprowadzenie IT Fitness Test w krajach Grupy Wyszehradzkiej zostało przedłużone do 31 października. Test zatem będzie trwał również w Polsce do tego czasu w polskich szkołach. Jego kontynuację planujemy wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki na początku nowego roku szkolnego” – odpowiedział nam Związek Cyfrowa Polska, który także jest zaangażowany w przeprowadzanie testu.

W swoim niedawnym raporcie kontrolnym dotyczącym kompetencji cyfrowych w Polsce, Najwyższa Izba Kontroli wskazywała, że na koniec 2020 roku odsetek osób mających podstawowe lub większe kompetencje cyfrowe w naszym kraju wynosił nieco ponad 50 proc. To wzrost z poziomu 46 proc. na koniec 2017 roku, czyli bardzo niewielki – oceniała NIK.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze