Reklama

Strona główna

Rząd chce testować kompetencje cyfrowe. Uważa, że wyniki będą lepsze niż do tej pory

Autor. Konferencja prasowa / fot. CyberDefence24.pl

Kraje Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska, będą testowały kompetencje cyfrowe swoich obywateli. Projekt IT Fitness Test rusza w poniedziałek 4 kwietnia br. i potrwa do końca lipca. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji, wierzy, że wyniki będą lepsze niż w rankingu o postępie cyfrowym EU DESI 2021, gdzie Polska zajęła 24. miejsce na 27.

Reklama

Polska zajmuje 24. na 27 miejsc pod względem kapitału ludzkiego społeczeństwa cyfrowego - wynika z cytowanego przez NIK raportu Komisji Europejskiej o postępie cyfrowym (EU DESI 2021). Dodatkowo w swoim niedawnym raporcie kontrolnym dotyczącym kompetencji cyfrowych w Polsce, Najwyższa Izba Kontroli wskazywała, że na koniec 2020 roku odsetek osób mających podstawowe lub większe kompetencje cyfrowe w naszym kraju wynosił nieco ponad 50 proc. To wzrost z poziomu 46 proc. na koniec 2017 r., czyli bardzo niewielki – oceniała NIK.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Teraz Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji; Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska oraz Mateusz Rafał, wicedyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki, ogłosili zweryfikowanie poziomu umiejętności komputerowych Polaków poprzez IT Fitness Test.

„Niestety dane, jakie mamy dzisiaj, dotyczące Polski na tle Europy nie napawają nas specjalnym optymizmem, pokazują gdzie jesteśmy i jak wiele jeszcze musimy zrobić, aby rozwijać umiejętności przydatne dla cyfrowej gospodarki. Dlaczego badamy te kompetencje? Nie możemy do końca naprawić sytuacji, jeśli nie wiemy, co nie działa w budowie podstaw kompetencji w przypadku uczniów, stąd test ma pokazać, gdzie są braki, jeśli chodzi o wiedzę, ale także edukację i kształtowanie tych kompetencji, dlatego test obejmie też nauczycieli, aby sprawdzić czy są gotowi, aby tę wiedzę przekazywać uczniom” – powiedział podczas konferencji z dziennikarzami Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji skrytykował wyniki indeksu DESI (The Digital Economy and Society Index) i ocenił, że prezentuje on „coś, co jest niezgodne z rzeczywistością i tym, co widzimy na co dzień”. „Kiedy słyszę, że 44 proc. Polaków posiada kompetencje cyfrowe, to myślę, że dla każdego – po tym, jak funkcjonuje świat i polskie społeczeństwo – to jest zupełnie jasne, że tak nie jest. Dlatego bardzo pozytywnie oceniam tę inicjatywę, bo liczę, że w końcu zaczniemy dobrze mierzyć te dane” – podkreślił.

„Bardzo się cieszę, że będziemy mieli masowy, oparty o doświadczenia słowackie, realny, bo konsultowany z rynkiem pracy barometr tego, na jakim jesteśmy etapie, jeżeli chodzi o kompetencje cyfrowe” – dodał i stwierdził, że tym samym będzie można ocenić i dostosować działania Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Departamentu Cyfryzacji KRPM we wspomnianym obszarze.

„Zacząłem od tego, że jest lepiej niż mówią to europejskie rankingi i nie mam wątpliwości, że może być jeszcze lepiej. Jeżeli czegoś bym się po tym teście spodziewał, to tego, żeby zidentyfikować, gdzie są słabsze strony, które wymagają poprawy” – podsumował Cieszyński.

Na pytanie CyberDefence24.pl czy uważa, że to oznacza, iż porównywalnie wyniki wskazanego testu będą lepsze niż wyniki DESI odpowiedział, że „nie zgadza się ze wskazanimi DESI dotyczącymi tego, że 44 proc. Polaków posiada kompetencje cyfrowe i ma wiele zastrzeżeń co do metodologii, jaką DESI stosuje”.

„Te kategorie są nietransparentne, te kategorie się zmieniają, trudno jest to porównywać w czasie. Uważam, że to nie jest rozsądnie robione badanie. (...) Ten test (IT Fitness Test – red.) jest dobry, ponieważ ocenia umiejętności, a nie wiedzę. Wiedza w podstawowych technologiach deaktualizuje się średnio co pół roku, dlatego warto popatrzeć na umiejetności, a nie na wiedzę” – odpowiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Na czym polega test kompetencji cyfrowych?

Pod adresem: itfitness(.)eu/pl można zweryfikować poziom swoich umiejętności cyfrowych, po raz pierwszy będzie on odbywał się jednocześnie na terenie czterech krajów: Polski, Słowacji, Węgier oraz Czech. Startuje od poniedziałku, 4 kwietnia i potrwa do 31 lipca br. Jego wyniki mają zostać zebrane i opublikowane w formie raportu jesienią i służyć „jako rekomendacje do dalszych działań”.

W ramach testu badane są obszary: wiedza o internecie, systemy komputerowe, cyfrowe narzędzia do pracy społecznościowej, rozwiązywanie złożonych problemów i kompetencje cyfrowe przydatne w biurze. Każdy uczestnik testu otrzyma certyfikat jego ukończenia.

Czytaj też

Podczas konferencji Mateusz Rafał, wicedyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki, stwierdził, że „taka inicjatywa jak IT Fitness Test doskonale pomaga zorientować się, gdzie tak naprawdę jesteśmy i w jakim sposób powinniśmy kształcić, jakim działaniom powinno się nadawać priorytet”.

Pomiar „alfabetyzmu cyfrowego” ma dotyczyć przede wszystkim uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także nauczycieli, jednak nie będzie on obligatoryjny. Mogą go wypełnić też chętni w każdym wieku, ponieważ udział w nim jest darmowy. Nie jest potrzebne do tego żadne szkolenie, a jedynie rezerwacja wolnego czasu - od 45 do 60 minut (choć czas testu jest nieograniczony). W czasie jego rozwiązywania uczestnicy mogą korzystać ze wszelkich narzędzi i zasobów dostępnych w sieci.

Test ma być wykonywany cyklicznie co roku, by porównywać poziom umiejętności cyfrowych i mierzyć postępy na przestrzeni lat.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze