Reklama

Polityka i prawo

Gulsanna Mamediieva: Transformacja cyfrowa to cel Ukrainy

Gulsanna Mamediieva, dyrektor generalna ds. planowania strategicznego i integracji europejskiej z Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy / fot. Robert Suchy; Grupa Defence24
Autor. fot. Robert Suchy/Grupa Defence24

Gulsanna Mamediieva, dyrektor generalna ds. planowania strategicznego i integracji europejskiej z Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy w rozmowie z CyberDefence24.pl mówi o celach realizowanej na Ukrainie polityki transformacji cyfrowej. Co kraj robi, aby rozwijać kompetencje cyfrowe?

Podczas ostatniej edycji Internet Governance Forum, którą organizowała Polska w dniach 6-10 grudnia br. w Katowicach, rozmawialiśmy z Gulsanną Mamediievą, dyrektor generalną ds. planowania strategicznego i integracji europejskiej z Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

"Dla Ukrainy transformacja cyfrowa to priorytet, takie są w założeniu cele naszego prezydenta i wkładamy duże wysiłki w cyfrową transformację Ukrainy . Pierwszą sprawą, jaką musimy się zająć to cyfrowe usługi publiczne. Pracujemy nad tym, by udostępniać je online - chodzi tutaj o e-urzędy. Pracujemy sporo nad kompetencjami cyfrowymi - zmierzyliśmy kompetencje cyfrowe społeczeństwa dwa lata temu i mamy duży narodowy program z dwoma komponentami: hubami online i offline o zasięgu ogólnokrajowym. Wkrótce zmierzymy, jak działają - do końca bieżącego roku" - stwierdza w rozmowie z CyberDefence24.pl Gulsanna Mamediieva.

Jak dodaje, Ministerstwo pracuje także nad dostępem do internetu i szybkimi łączami - naziemnym i mobilnym internetem szerokopasmowym. "Naszym celem jest pokrycie 95 proc. terytorium Ukrainy zasięgiem szybkiej sieci. To ważne, by zobaczyć, jak w zasadzie tu będą się rozwijać regulacje w telekomunikacji. Pracujemy także nad rozwojem branży IT i różnymi segmentami, jak sztuczna inteligencja, obliczenia w chmurze i inne tematy związane ze skokiem technologicznym" - zaznacza.

Jej zdaniem Ukraina ma wielu specjalistów IT, stawiają też na cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo użytkowników online.

Cyfrowe dokumenty uznawane prawnie

Ukraina to także pierwszy kraj, gdzie cyfrowy dowód osobisty jest uznawany na tych samych zasadach, co "tradycyjny" (przypomnijmy, że w przypadku m-Obywatela ta zasada nie działa). "Korzystamy z dokumentu cyfrowego, jest on regulowany prawnie. Robimy postępy, choć zaczęliśmy transformację cyfrową później, niż inne państwa wschodnioeuropejskie. (...) Zaczęliśmy najpierw od technologii mobilnych, wzięliśmy najpierw wszystkie możliwe usługi publiczne, udostępniliśmy je na telefonach komórkowych, potem w internecie, zatem dostęp będzie dla ludzi wygodniejszy" - objaśnia dyrektor generalna ds. planowania strategicznego i integracji europejskiej z Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

Polecamy: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej a wojna informacyjna. Cele Moskwy i Mińska

Jej zdaniem technologie, internet oferują "wielkie szanse", ale mogą być także źródłem zagrożeń. "Na przykład dla demokratycznego procesu wyborczego, dla wolności słowa, dziennikarzy i ich bezpieczeństwa" - podkreśla.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wideo.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama