Reklama

Cyberbezpieczeństwo

TheDigitalArtist / fot. Pixabay

Sprzedawali dane wykradane podczas cyberataków. Wpadli na Ukrainie

Ukraińskie organy ścigania aresztowały 51 osób podejrzanych o obrót skradzionymi podczas cyberataków danymi osobowymi, należącymi do obywateli m.in. krajów Unii Europejskiej, USA i Ukrainy. W wyniku procederu poszkodowane są setki milionów osób na całym świecie.

Departament Cyberpolicji sił policyjnych Ukrainy poinformował, że w rezultacie szeroko zakrojonej akcji przejęto ok. 100 baz danych zawierających dane osobowe wykradzione w incydentach z lat 2020 i 2021.

„Przechwycone bazy danych zawierają informacje o ponad 300 obywatelach Ukrainy, krajów UE i USA" - podali przedstawiciele policji.

Zabezpieczeniu materiału towarzyszyło zamknięcie jednej z największych stron wykorzystywanych przez cyberprzestępców do sprzedaży skradzionych danych osobowych.

Jakimi danymi handlowali podejrzani?

Według przekazu ukraińskiej policji, wśród informacji, którymi obracali zatrzymani, znajdowały się m.in. numery telefonów, imiona i nazwiska, dane adresowe, a także informacje dotyczące rejestracji samochodowych.

Polecamy: Rosyjskie FSB zatrzymało ukraińskich agentów? „To fake news

Informacje były dystrybuowane nie tylko na forach cyberprzestępczych, ale także prywatnymi kanałami komunikacji w mediach społecznościowych.

W ramach operacji prowadzącej do zatrzymania, dokonano 117 przeszukań w różnych częściach kraju.

Ukraina walczy z cyberprzestępczością

Bleeping Computer przypomina, że w ciągu całego mijającego roku Ukraina podejmowała wiele działań na rzecz wzmocnienia walki z cyberprzestępczością.

W wyniku akcji lokalnych organów ścigania i służb specjalnych, aresztowano sprawców cyberataków typu DDoS, a także członków gangów atakujących z wykorzystaniem oprogramowania szyfrującego dla okupu (ransomware), jak i osoby zaangażowane w proceder prania pieniędzy.

W ubiegłym miesiącu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy aresztowała pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie cyberprzestępczej Phoenix, specjalizującej się w zdalnym hakowaniu urządzeń mobilnych.

We wrześniu z kolei ukraińskie służby rozbiły siatkę sześciu call center, które były wykorzystywane przez gang oszustów do defraudacji kryptowalut.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama