Reklama

Polityka i prawo

Gawkowski: W nocy służby udaremniły trzy cyberataki na infrastrukturę krytyczną

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ oficjalny profil X

W Polsce z dnia na dzień jest coraz więcej cyberataków, które kierowane są w infrastrukturę krytyczną albo przybierają formę dezinformacji – mówił w środę we Wrocławiu wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że minionej nocy służby udaremniły trzy cyberataki na infrastrukturę krytyczną.

Gawkowski podczas konferencji prasowej we Wrocławiu podkreślił konieczności wzmacniania cyberbezpieczeństwa w administracji.

„W województwie dolnośląskim jest wiele gmin, które już korzystają ze wsparcia w ramach programu Cyberbezpieczny samorząd. Mamy do czynienia z odpowiedzialnymi samorządowcami, ale to nie oznacza, że dziś Polska, w przededniu wyborów do PE, jest wolna od cyberataków” – powiedział.

Reklama

Cyberataki na infrastrukturę krytyczną, dezinformacja

Wicepremier zaznaczył, że w Polsce z dnia na dzień jest coraz więcej cyberataków, które kierowane są w infrastrukturę krytyczną albo przybierają formę dezinformacji.

„Ta dezinformacja mieści się w granicach rosyjskiego celu i zdestabilizowania sytuacji przed eurowyborami, czyli wzmacniana grup i partii radykalnych, które chcą rozbijać Europę” – powiedział.

Gawkowski poinformował, że minionej nocy polskie służby udaremniły trzy „mocne” cyberataki wycelowane w infrastrukturę krytyczną. „Ataki Rosji na Polskę w obszarze cyberbezpieczeństwa rosną z dnia na dzień. Wszyscy musimy wykazywać czujność – administracja i obywatele” – podkreślił.

Reklama

Agencja Cyberbezpieczeństwa potrzebuje wzmocnienia?

Zaznaczył też, że współczesne zagrożenia w cyberprzestrzeni wymagają większych środków finansowych przeznaczanych na ochronę. „Potrzebujemy wzmocnienia Europejskiej Agencji ds. Spraw Cyberbezpieczeństwa” - dodał.

Jak mówił, część postulatów wyborczych Lewicy w zbliżających się wyborach do PE dotyczy właśnie cyberprzestrzeni. To - jak wskazał Gawkowski – wzmocnienie sił cybernetycznych oraz reorganizacja krajowych systemów cyberbezpieczeństwa. „W Polsce ten proces realizujemy – chcemy, by Polska miał dobry sprzęt i dobrze zarządzane jednostki administracji rządowej i samorządowej” – powiedział.

Czytaj też

Czy Polska jest gotowa na ataki Rosji?

Przypomnijmy, że od co najmniej kwietnia br. Krzysztof Gawkowski regularnie ostrzega publicznie przed potencjałem i atakami Rosji w cyberprzestrzeni. „Nie wiem, czy jesteśmy w stanie cyberwojny, ale można powiedzieć, że mamy cyber zimną wojnę - mówił na konferencji Secure 2024 na której byliśmy obecni.

Kilka dni temu zapewniał, że „Polska jest dobrze przygotowana, wzmacnia swoją cybertarczę. Chcemy zapewnić, że wiemy, jak przeciwdziałać atakom i zabezpieczymy Polaków przed sytuacją krytyczną”. Na innej konferencji podkreślał, że jako Polska „umiemy przeciwdziałać wrogom”.

Jednocześnie przed atakami Rosji ostrzegał, przypominając, że w 2022 r. nad Wisłą odnotowano 40 tys. incydentów, w 2023 było ich już ponad 80 tys.

Czytaj też

/PAP/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama