Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Gawkowski o sile Polski: umiemy przeciwdziałać wrogom

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ oficjalny profil X

W cyfryzacji skończy się czas silosowości, zacznie się czas odpowiedzialności. To odpowiedź na to, jak Polska może stać się cyfrowym championem - stwierdził wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

W dniach 15-16 maja trwa konferencja Impact, w czasie której przedstawiciele rządu, administracji, liderzy biznesu i organizacji dyskutują o wyzwaniach globalnego świata, jakie już są obecne i jakie dopiero nadejdą.

Jednym z istotniejszych tematów jest cyfryzacja, cyberbezpieczeństwo i rozwój sztucznej inteligencji, odmienianej przez wszystkie przypadki w ostatnich miesiącach.

Wśród mówców był wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który opowiedział o swojej wizji cyfrowego państwa. Ocenił, że jako społeczeństwo jesteśmy w miejscu, w którym możemy powiedzieć, że „cyfryzacja otacza każdego człowieka, wszystkich obywateli świata”.

Reklama

„W sposób odpowiedzialny, ale i sugerujący, że musimy myśleć o cyberbezpieczeństwie. Cyfryzacja to źródło emocji, które przełoży się na nowy świat. Regulacje od wielu lat gonią nowe technologie. Musimy odpowiedzieć na pytanie, jak człowieka będzie zmieniać technologia. Jedziemy w kierunku zmian, ale aby na mecie mieć sukces, aby coś poprawić i zmienić, najpierw trzeba doprowadzić do pewnego standardu, jaki mają już od dawna inne europejskie państwa. Przez ostatnie kilka lat były zaniedbania w zakresie cyfryzacji państwa. Na ten rok zaplanowaliśmy trzy ważne aspekty” - przekazał wicepremier.

Wymienił uchwalenie Prawa komunikacji elektronicznej (o którym szczegółowo pisaliśmy w tym materiale), przyjęcie nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (o 18 wersji projektu przeczytacie tutaj) oraz implementacją Digital Services Act (DSA), czyli Aktu o usługach cyfrowych.

Czytaj też

Polska cyfryzacja. Mamy powód do dumy?

Gawkowski stwierdził też, że jako resort cyfryzacji realizują zadania, które mają wzmocnić cyberbezpieczeństwo i przeciwdziałać atakom. „Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że Polska jest na cyfrowej zimnej wojnie z Rosją” (nawiązał w ten sposób do swojej wypowiedzi z konferencji Secure 2024).

Czytaj też

W swoim przemówieniu pozytywnie ocenił proces cyfryzacji w Polsce. „Jesteśmy w tym dobrzy, mamy się czym pochwalić, Możemy pochwalić się aplikacją mObywatel. Cyfryzacja to sposób na przekazywanie pałeczki w sztafecie. Aplikacja mObywatel się udała. Możemy powiedzieć, że jesteśmy z niej dumni. Korzysta z niej 18 mln Polaków. Warto być dumnym z tego, co zrobiliśmy” - zaznaczył.

Reklama

Jego zdaniem, „umiemy w cyberbezpieczeństwo, umiemy przeciwdziałać adwersarzom”. Dowodem na to ma być choćby ostatnie pilne ostrzeżenie przed działalnością rosyjskiej grupy APT28, powiązanej z rosyjskim wywiadem GRU. Ostrzeżenie dotyczyło dystrybucji szkodliwego oprogramowania wobec polskich instytucji rządowych.

„Potrafimy to zidentyfikować, potrafimy doprowadzić do udaremnienia wrogiej operacji w zakresie planowania” - usłyszeliśmy.

Czytaj też

Kluczowe czynniki zmiany w cyfryzacji

Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego, cyfryzacja jest także odpowiedzialnością za przyszłe pokolenia, które muszą nabywać kompetencje cyfrowe. Jak pisaliśmy wielokrotnie na łamach CyberDefence24, w tym zakresie nie jest najlepiej na tle państw europejskich, co wykazała także ostatnia edycja IT Fitness Test, przeprowadzona wśród polskich uczniów. Zaledwie we wtorek wicepremier przekazał, że - w związku ze startem nowej edycji - polski rząd ma przekazać „setki milionów złotych” na rozwój cyfrowych kompetencji.

Czytaj też

Jakie czynniki są kluczowe, jeśli chodzi o cyfrowy rozwój państwa? Usłyszeliśmy o pięciu:

  • współpraca, której często nie ma, a która powinna zostać wzmocniona między resortami, a także zmniejszenie silosowości, bez względu na sektor;
  • potrzeba wiedzy, aby państwo mogło się cyfrowo rozwijać, potrzeba więcej startupów, czemu ma służyć m.in. Fundusz ds. sztucznej inteligencji, co stanowi odpowiedź na oczekiwania biznesu i innowatorów;
  • zasoby – mamy je, ale często ich nie doceniamy; ludzie, które chcą pracować dla administracji i tworzą usługi cyfrowe muszą dobrze zarabiać, to na państwie leży odpowiedzialność;
  • śmiałość – w podejmowaniu decyzji, w myśleniu, działaniu, aby można było powiedzieć, że Polska stała się liderem cyfrowym;
  • jakość – samej cyfryzacji i przemian w informatyzacji; trzeba myśleć o cyfrowej tranformacji jako o rozwoju dobrobytu i o pozytywnym wpływie na PKB; (pieniędzy na cyfryzację musi być więcej, aby jej jakość była lepsza; czasem nawet kosztem strat w inwestycjach).
Reklama

Zdaniem wicepremiera i ministra cyfryzacji „państwo musi mieć strategię cyfryzacji” i sam widzi ją dalej niż w perspektywie kilku lat. Polska może być przykładem dla innych państw europejskich i posiadać skuteczną „cybertarczę”.

„W cyfryzacji skończy się czas silosowości, zacznie się czas odpowiedzialności. To odpowiedź na to, jak Polska może stać się cyfrowym championem” - podsumował.

Przypomnijmy, że w ramach debaty organizowanej przez naszą redakcję „Cyfryzacja. Wyzwania i szanse nowej kadencji” eksperci wskazywali, że problem silosowości to właśnie jeden z kilku, który w największym stopniu jest hamulcem w rozwoju cyfrowego państwa.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. Zam Bruder

    Najbardziej i najlepiej było to widoczne w ubiegłym roku na granicy polsko - białoruskiej....

Reklama