Reklama

Polityka i prawo

Wdrożenie AI Act w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji: stawiamy na jakość

Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej Akt o sztucznej inteligencji na terenie Polski. Ministerstwo Cyfryzacji ujawniło niektóre szczegóły dotyczące trwających działań i planów.
Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej Akt o sztucznej inteligencji na terenie Polski. Ministerstwo Cyfryzacji ujawniło niektóre szczegóły dotyczące trwających działań i planów.
Autor. BoliviaInteligente/Unsplash

Początek tygodnia przyniósł deklaracje wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego dotyczące projektu ustawy wdrażającej unijny Akt o sztucznej inteligencji. Zgodnie z zapowiedziami, ma pojawić się do końca roku. Sprawę na naszych łamach komentuje resort cyfryzacji.

W poniedziałek 9 września br. wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłosił, że trwają prace nad projektem ustawy wprowadzającej AI Act do polskiego porządku prawnego. Według jego zapowiedzi, ma być gotowy do końca tego roku.

Jak opisywaliśmyAkt o sztucznej inteligencji został przyjęty przez Radę Unii Europejskiej ostatniej wiosny. W kwietniu z kolei w Polsce ruszyły konsultacje związane z wprowadzeniem nowych unijnych przepisów.

Czytaj też

Reklama

Trwają prace nad wdrożeniem AI Act. Plany są długofalowe

Nad projektem, według słów Gawkowskiego, ma pracować zespół projektowania prac rządu. Zapytaliśmy Ministerstwo Cyfryzacji o szczegóły dotyczące etapu, na którym obecnie znajdują się prace.

Resort wskazuje, że w dniu pojawienia się deklaracji wicepremiera, projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji pojawił się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Ministerstwo wyjaśniło również, że w projekcie znajdują się przepisy mające na celu spełnienie wymagań AI Act. „Dotyczy to m.in. wskazania odpowiednich organów krajowych oraz wprowadzenia kar za naruszenia przepisów dotyczących zakazanych praktyk w obszarze sztucznej inteligencji” – przekazało nam Ministerstwo Cyfryzacji.

Czytaj też

Reklama

Ministerstwo stawia na jakość. „Nie możemy obiecać konkretnego terminu”

Co ciekawe, Polska jest jednym z pierwszych państw unijnych pracujących nad wdrożeniem AI Act do krajowego porządku prawnego. Ministerstwo wyjaśnia, że opinia ta wynika ze stałego kontaktu z przedstawicielami innych państw oraz różnych systemów prawnych państw UE. „Pamiętajmy jednak, że o sukcesie zadecyduje jakość nowego prawa, a nie szybkość jego uchwalania” – podkreśla w odpowiedzi dla CyberDefence24.

Informacje przekazane naszej redakcji przez resort wskazują również, że projekt ustawy ma umożliwić rozpoczęcie prac nad innymi obszarami nadzoru nad sztuczną inteligencją. Te z kolei zostaną objęte ustawą, która ma wejść w życie za dwa lata.

Ministerstwo Cyfryzacji liczy również na to, że prace nad projektem będą szybko postępowały. Wstrzymuje się jednak od podawania terminów – zarówno konkretnych, jak i tych niewykluczonych. „Proces tworzenia prawa wymaga spełnienia wysokich standardów. Obejmuje to szerokie konsultacje z innymi organami administracji oraz szerokie konsultacje publiczne” – przekazał nam resort.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama