Reklama

Polityka i prawo

Finlandia: sukces aplikacji do śledzenia koronawirusa

Fot. Emma Watson/Me Pixels/CC0
Fot. Emma Watson/Me Pixels/CC0

Aplikację, rozsyłającą na smartfony użytkowników informację o możliwym narażeniu się na kontakt z koronawirusem, pobrano ponad milion razy zaledwie w ciągu kilkunastu godzin od jej uruchomienia - wskazał Fiński Instytut Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL). 

„Z obecną prędkością pobrań w Finlandii dojdziemy do rekordu świata w użytkowaniu aplikacji” – podkreślił szef departamentu ds. zarządzania danymi w THL Aleksi Yrttiaho.

Granica miliona pobrań Koronaindykatora (fin. Koronavilkku; ang. Corona flash”), aplikacji wprowadzonej do sklepów Google oraz Apple w poniedziałek po południu, została przekroczona we wtorek w godzinach porannych.

Taka liczba pobrań w ciągu jednego dnia przekroczyła wszystkie nasze oczekiwania - skomentował dyrektor ds. bezpieczeństwa zdrowotnego w THL Mika Salminen. Dodał, że milion pobierających oznacza, że milion osób ma szansę otrzymać szybko informację, czy były w ostatnim czasie narażone na koronawirusa.

W Finlandii mieszka nieco ponad 5,5 mln osób. Wcześniej przedstawiciele THL zakładali, że aplikacja okaże się użyteczna, już gdy zainstaluje ją 10-20 proc. ludności, a granica 1 mln użytkowników zostanie przekroczona w ciągu około miesiąca.

Koronaindykator jest bezpłatną aplikacją mobilną, która ma na celu przyspieszenie dotarcia do osób narażonych na zakażenie i przerwanie łańcucha infekcji. Program wykorzystuje łączność bluetooth, a korzystanie z niego jest dobrowolne.

Uruchomienie tego typu rozwiązania informatycznego, wspomagającego walkę z epidemią koronawirusa, fińskie władze zapowiedziały około pół roku temu, na początku pierwszej fali epidemii. W jego wdrożenie zaangażowanych było kilka instytucji państwowych. Aplikacja została przebadana także przez Państwowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama