Polityka i prawo
Facebook zmierza w stronę większej transparentności
Facebook ogłosił, że podejmuje działania na rzecz ulepszenia platformy. Ich skutkiem ma być poprawa przejrzystości zasad oraz moderacji treści znajdujących się na portalu.
Przede wszystkim należy wskazać na współpracę między Facebook’iem a francuskim rządem w celu zbadania podejmowanych przez spółkę działań w zakresie moderacji platformy. W ramach sześciomiesięcznego eksperymentu, rozpoczynającego się w 2019 roku, francuscy urzędnicy otrzymają bezprecedensowy dostęp do systemów Facebooka, aby w ten sposób zobaczyć, jak firma reguluje kwestie związane z nienawiścią w sieci w obrębie własnej witryny.
Specjaliści będą przyglądać się wielu dziedzinom funkcjonowania spółki, m.in. identyfikacji problematycznych treści czy usuwania określonych materiałów z sieci. Badanie nie będzie ograniczało się wyłącznie do rozmowy z zespołami moderującymi oraz sprawdzania ich wytycznych. Francuski rząd chce zagłębić się również zestaw danych testowych Facebook’a.
Współpraca jest wynikiem nieformalnych rozmów między czołowymi menadżerami spółki a przedstawicielami francuskiego rządu, które rozpoczęły się w maju na szczycie Tech for Good Summit.
Następnie należy wskazać na wykorzystanie przez Facebook’a sztucznej inteligencji (AI) w celu usprawnienia egzekwowania zasad. Technologia AI umożliwia automatyczne zgłaszanie potencjalnie problematycznych treści zespołowi specjalistów. „Takie podejście pomaga nam zidentyfikować i usunąć znacznie większy procent szkodliwych treści. Często możemy to również zrobić szybciej” – powiedział w specjalnym oświadczeniu dyrektor generalny Facebook’a, Mark Zuckerberg.
W tym roku Facebook rozpoczął budowę procesu odwoływania się od decyzji, które doprowadziły do usunięcia określonej treści z platformy. Władze firmy podkreślają, iż równocześnie podejmują działania mające na celu zapewnienia większej przejrzystości w zakresie zasad funkcjonowania Facebook’a. Co więcej, w 2019 roku planowane jest utworzenie nowego niezależnego organu, który ma umożliwić użytkownikom odwoływanie się od konkretnych decyzji spółki. „Sądzę, że z czasem organ ten będzie odgrywał ważną rolę w naszym ogólnym zarządzaniu” – zaznaczył Mark Zuckerberg.
Rola przejrzystości w zakresie funkcjonowania systemów jest dla spółki kluczowa, ponieważ dzięki temu pracownicy akademiccy, eksperci, naukowcy oraz inni specjaliści mogą przyglądać się jej postępom, a tym samym przyczyniać się do ulepszania platformy. Facebook planuje podjąć działania na rzecz tworzenia kwartalnych raportów o stanie witryny oraz angażować się w większą ilości badań akademickich, przyczyniających się do rozwoju systemów.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany