Reklama

Polityka i prawo

Estonia pomoże Ukrainie w walce z Rosją. „Jesteśmy gotowi”

wojna ukraina rosja inwazja wojsko
Wojna na Ukrainie
Autor. Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa)/X

Ukraina broni się przed Rosją dzięki m.in. wsparciu ze strony zagranicznych partnerów. Jednym z nich jest Estonia, która zadeklarowała dalszą pomoc. 

Ukraińska wiceminister obrony Kateryna Czernogorenko spotkała się z przedstawicielami estońskiego wojska i tamtejszego resortu obrony: Mihkelem Tikkiem (zastępcą Dowódcy Dowództwa Cybernetycznego) oraz Laurą Oolup (szefową departamentu polityki ds. cyber z Ministerstwa Obrony).

Czytaj też

Strategiczny partner Ukrainy

Jak podaje ukraiński MON, w trakcie dwustronnych obrad w Kijowie omówiono perspektywy dalszej współpracy z zakresie realizacji wspólnych projektów.

Estonia jest dla Ukrainy strategicznym partnerem” – podkreśliła Kateryna Czernogorenko, komentując spotkanie. Przedstawicielka resortu podziękowała partnerom za ich zaangażowanie w inicjatywę „Koalicja IT”.

Reklama

Pomoc dla Ukrainy. Miliony dla Kijowa

Przypomnijmy, że jej celem jest wspieranie naszych wschodnich sąsiadów w obszarze m.in. cyberbezpieczeństwa. Estonia, obok Luksemburga, pełni rolę przewodniczącego. Do tej pory w ramach Koalicji IT udało się pozyskać zasoby (rzeczowe i finansowe) o wartości ponad 36 mln euro. Ukraina szacuje, że pula ta zwiększy się jeszcze o minimum 23 mln euro.

Czytaj też

Estonia pomoże Ukrainie

Kateryna Czernogorenko zaznaczyła, że dzięki współpracy możliwe jest podnoszenie zdolności tamtejszych specjalistów oraz umacnianie cyberobrony poprzez inwestycje w nowoczesny sprzęt. 

Resort obrony Ukrainy ujawnia, że podczas spotkania w stolicy przedstawiciele Estonii odbyli szereg spotkań z ekspertami ministerstwa oraz sił zbrojnych. Delegacja potwierdziła, że Tallin jest gotowy do dalszego niesienia specjalistycznej pomocy w obszarze cyberbezpieczeństwa. 

Jesteśmy gotowi wesprzeć Ukrainę, aby uzyskała przewagę na polu bitwy” – podkreśliła i zadeklarowała, że Tallin podzieli się z Kijowem własną wiedzą i doświadczeniami. 

Reklama

Inwazja Rosji na Ukrainę. Cenne doświadczenie

„Poziom wiedzy technologicznej Ukrainy robi imponujące wrażenie. To efekt doświadczenia nabytego podczas pełnoskalowej wojny z Rosją” – wskazała Laura Oolup, cytowana w komunikacie ukraińskiego MON-u.

Przedstawicielka estońskiego resortu obrony zaznaczyła, że inwazja odbywa się nie tylko za pomocą konwencjonalnych środków, ale również ma miejsce w cyberprzestrzeni

Reklama

Polski rząd na rzecz Ukrainy

Przypomnijmy, że parę dni wcześniej, bo 6 maja br., w Kijowie gościł wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Przedstawiciel polskiego rządu spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mychajło Fedorowem. 

Nasi ukraińscy przyjaciele potwierdzają to, że pomoc ze strony Polski ma realny wpływ na wiele aspektów funkcjonowania ludności ukraińskiej podczas wojny. Zrobimy wszystko, aby wzmocnić nasze wsparcie cyfrowe. Ukraina musi wygrać wojnę, a strategiczna współpraca polsko-ukraińska pomoże osiągnąć ten cel.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

Jak informowaliśmy, w trakcie spotkania podpisano memorandum o współpracy w zakresie cyfryzacji. Chodzi o przede wszystkim rozwój branży IT, sztucznej inteligencji, e-administracji, a także aplikacji mObywatel i ukraińskiej - Diia.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama