Reklama

Polityka i prawo

Dezinformacja wykroczeniem, ale pod pewnymi warunkami

Projekt ustawy MSWiA mówiący o penalizacji dezinformacji w trakcie stanu klęski żywiołowej trafił do Sekretarza Rady Ministrów. Resort cyfryzacji ujawnił, czy byłby możliwy całkowity zakaz.
Projekt ustawy MSWiA mówiący o penalizacji dezinformacji w trakcie stanu klęski żywiołowej trafił do Sekretarza Rady Ministrów. Resort cyfryzacji ujawnił, czy byłby możliwy całkowity zakaz.
Autor. Cliff Hang/Pixabay

Walka z dezinformacją trafiła do prac rządowych, a konkretnie do projektu ustawy MSWiA zmieniającego zasady dotyczące stanu klęski żywiołowej. Do propozycji nowych przepisów odniosło się Ministerstwo Cyfryzacji.

Dwa tygodnie temu zrobiło się głośno o zmianach, jakie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ujęło w projekcie ustawy dotyczącym zmiany tzw. ustawy powodziowej oraz niektórych innych ustaw. Jak opisywaliśmy na naszych łamach, rozpowszechnianie informacji nieprawdziwych podczas stanu klęski żywiołowej będzie karane jako wykroczenie, jeżeli ma na celu wywołanie przekonania o zaistnieniu zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu grupy osób, przy świadomości sprawcy, że tak nie jest.

W poniedziałek 4 listopada br. ustawa trafiła do Sekretarza Rady Ministrów. Obecnie oczekuje na rozpatrzenie na posiedzeniu rządu.

Czytaj też

Reklama

Nie będzie Funduszu Odbudowy Systemów Informacyjnych?

W połowie października zwróciliśmy się z pytaniami w tej sprawie do Ministerstwa Cyfryzacji. Resort potwierdził nam przekazanie wkładu do projektu ustawy do Rządowego Centrum Legislacji. „Jest on obecnie procedowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji” – czytamy w odpowiedzi.

Co ciekawe, na stronach RCL można znaleźć pismo resortu do Stałego Komitetu Rady Ministrów z końca października. Dotyczy ono jednego z podpunktów, który przewidywał dodanie do ustawy powodziowej artykułu umożliwiającego powstanie Funduszu Odbudowy Systemów Informacyjnych. Próżno jednak szukać tego podpunktu w dokumencie, który MSWiA przekazało SKRM, jak również w wersji otrzymanej przez Sekretarza Rady Ministrów. Był z kolei obecny na etapie uzgodnień.

W związku z tym, że systemy informacyjne są dziś kluczowe dla efektywnego i sprawnego wykonywania zadań przez wszystkie organy państwa, jest konieczne wsparcie samorządów w jak najszybszym odtworzeniu swoich systemów. Od tych systemów zależy prawidłowe świadczenie usług, a ich nieprawidłowe funkcjonowanie może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo danych przetwarzanych w tych systemach.
Pismo Ministerstwa Cyfryzacji do Stałego Komitetu Rady Ministrów ws. punktu ustawy powodziowej umożliwiającego powołanie Funduszu Odbudowy Systemów Informacyjnych

Czytaj też

Reklama

Całkowitej penalizacji nie będzie

Ponieważ projekt ustawy przygotowany przez MSWiA wprowadza penalizację dezinformacji wyłącznie podczas stanu klęski żywiołowej, zapytaliśmy resort cyfryzacji czy analizowano w wewnętrznie bądź w międzyministerialnych rozmowach możliwość całkowitego karania za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

Nie przeprowadzano rozmów na temat penalizacji dezinformacji poza sytuacjami stanu klęski żywiołowej” – odpowiedziało Ministerstwo naszej redakcji.

Jednocześnie resort wskazał, że widzi sporą ilość pracy potrzebną do wykonania w przypadku podjęcia się wdrożenia odpowiednich regulacji prawnych w tym kontekście. „Wymagałyby (one – red.) szerokiej dyskusji i analizy pod kątem zgodności z zasadami wolności słowa oraz istniejącymi regulacjami i orzecznictwem, w tym Europejskiej Konwencji Praw Człowieka” – czytamy w odpowiedzi. 

Zaznaczono również, że skoordynowanie działań polskich jednostek przeciwdziałających dezinformacji jest jednym z celów projektu Strategii Cyfryzacji Polski. Do jego osiągnięcia mają być opracowane jednolite procedury i standardy operacyjne wspomnianych jednostek. Piszemy o tym w poniższym artykule:

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama