Reklama

Polityka i prawo

Dezinformacja będzie karana. Prezydent podpisał ustawę

powódź 2024 ustawa powodziowa
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę powodziową.
Autor. KG PSP / MSWiA / X

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę powodziową, która wprowadza zmiany w m.in. przepisach dotyczących stanu klęski żywiołowej. Dezinformacja będzie karana. 

W poniedziałek 25 listopada br. prezydent podpisał ustawę z dnia 21 listopada 2024 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, o czym oficjalnie poinformowała jego kancelaria. 

Czytaj też

Reklama

Nowe przepisy ustawy powodziowej

Nowe prawo skupia się głównie na niesieniu pomocy osobom i organizacjom dotkniętym katastrofą naturalną, jaką jest powódź. Reguluje np. kwestie związane z wysokością wsparcia na rzecz naprawienia szkód. Wśród przepisów znajdziemy jednak punkt, który przewiduje penalizację dezinformacji w czasie klęski żywiołowej

Czytaj też

Reklama

Dezinformacja będzie karana

Mowa dokładnie o art. 9 omawianej ustawy, który wprowadza zmiany w ustawie z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1897). Mowa o dodaniu art. 27a, którzy otrzymał brzmienie: 

„Kto w związku z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej, wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, publicznie rozpowszechnia informację mającą wywołać przekonanie o istnieniu zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności do roku”.

MSWiA w komentarzu dla naszej redakcji wyjaśniło, że karanie za rozpowszechnianie fałszywych informacji w tym przypadku ma na celu ułatwienie udzielania pomocy osobom i instytucjom poszkodowanym przez powódź.

Czytaj też

Reklama

Kara za dezinformację tak, ale tylko wtedy

Jak na razie nie ma mowy o całościowej penalizacji dezinformacjiMinisterstwo Cyfryzacji podkreśliło na łamach naszego portalu, że taki stan rzeczy wiązałby się ze „sporą ilością pracy potrzebną do wykonania w przypadku podjęcia się wdrożenia odpowiednich regulacji prawnych”. 

Oznacza to zatem, że po wejściu w życie ustawy powodziowej, rozpowszechnianie fake newsów będzie karane tylko w okresie obowiązywania stanu klęski żywiołowej i po spełnieniu warunków przewidzianych art. 9 ustawy.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze