Reklama

Polityka i prawo

Cyberatak na strony duńskiego MON-u

dania wojsko
Autor. Denmark at NATO (@DK_NATO)/Twitter

Strony internetowe duńskiego resortu obrony przestały działać w niedzielę (tj. 29 stycznia br.) w godzinach popołudniowych. To efekt cyberataku.

Reklama

Ministerstwo Obrony Danii oficjalnie przekazało, że problemy z witrynami należącymi do resortu wynikają z cyberataku typu DDoS. Na skutek tego strony internetowe były niedostępne dla użytkowników. A jak jest teraz?

Reklama
DDoS dania
W momencie pisania tekstu witryna resortu obrony Danii wciąż była niedostępna dla użytkowników.
Autor. MON Danii/www.fmn.dk
Reklama

Wciąż pojawiają się trudności. Ministerstwo w oficjalnym komunikacie deklarowało, że kłopoty były chwilowe i witryny działają już w pełni normalnie, choć sporadycznie mogą pojawiać się problemy z dostępnością.

Jednak jak sprawdziliśmy, te „sporadyczne problemy” trwają niezmiennie od dłuższego czasu. Na razie incydentu nie przypisano żadnej grupie.

Czytaj też

Czym jest DDoS?

Przypomnijmy, że atak DDoS polega na przeprowadzeniu ukierunkowanych działań wymierzony w witryny internetowe oraz serwery, aby zakłócić usługi sieciowe. Mówiąc potocznie, sprawcy zalewają określone strony falą mylącego ruchu. W efekcie dochodzi do niedostępności witryny lub jej nieprawidłowego działania.

Z tego typu działaniami muszą mierzyć się również polskie podmioty, co ma związek z wojną w Ukrainie.

Czytaj też

Polska jednym z celów

Na łamach naszego portalu Maciej Siciarek, dyrektor Pionu CSIRT NASK, wskazał, że w ubiegłym roku wyraźnie wzrosła liczba cyberataków DDoS. Mówił o „zmasowanych atakach” na strony rządowe i portale istotnych krajowych podmiotów gospodarczych. Wystarczy wspomnieć o incydencie w polskiej Policji, Senacie czy IPN.

Do wrogich działań przyznała się prorosyjska grupa Killnet, która specjalizuje się w kampaniach DDoS. Jej członkowie wciąż pozostają aktywni, atakując nie tylko podmioty w naszym kraju, ale również zagranicą. To ich wkład w wojnę na rzecz Kremla.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama