Reklama

Armia i Służby

Ataki DDoS. CBZC w międzynarodowej operacji

odznaka policyjna
Autor. Polska Policja/policja.pl

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości brało aktywny udział w międzynarodowej operacji likwidacji platform przeznaczonych do prowadzenia kampanii DDoS. Jedna z nich była wykorzystywana do realizacji ponad 30 mln ataków.

Reklama

Zlikwidowano około 50 największych na świecie platform stworzonych z myślą o prowadzeniu ataków DDoS wymierzonych w „krytyczną infrastrukturę online”. To efekt międzynarodowych wysiłków prowadzonych przez jednostki policji 5 państw – informuje Europol.

Reklama

Mowa o „Operacji Wyłączania Zasilania”, którą wspólnie przeprowadzili funkcjonariusze z Polski (Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości), USA, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech.

Czytaj też

30 mln ataków

O atakach DDoS wiele się mówi w ostatnim czasie, co ma związek z aktywnością m.in. prorosyjskiej grupy Killnet, która specjalizuje się w tego typu kampaniach. Jej celem były również podmioty z Polski, np. Senat i IPN.

Reklama

Jednak po narzędzia do prowadzenia DDoS sięgali także inni aktorzy lub pojedynczy użytkownicy. Potwierdza to chociażby wynik międzynarodowej operacji policyjnej, w efekcie której udało się usunąć usługę, która została wykorzystana do realizacji ponad 30 mln ataków.

Jak podaje Europol, w trakcie działań aresztowano do tej pory 7 administratorów w USA i Wielkiej Brytanii. Wobec użytkowników będą prowadzone dalsze czynności.

Międzynarodowa współpraca odegrała kluczową rolę dla powodzenia tej operacji, ponieważ administratorzy, użytkownicy oraz infrastruktura i cele były rozproszone po całym świecie.

Czytaj też

DDoS pod okiem organów ścigania

Atak DDoS może przeprowadzić nawet osoba nie posiadająca wysokich umiejętności. Wystarczy, że za opłatę (np. 10 euro) wykupi sobie usługę lub narzędzie i za pomocą jednego kliknięcia jest w stanie zablokować wybraną witrynę internetową. W efekcie użytkownicy nie mogą wejść na daną stronę i np. uzyskać informacji czy skorzystać z usług banku.

Europol przypomina, że ataki DDoS są poważnie traktowane przez organy ścigania i to niezależnie od skali prowadzonych kampanii. Konsekwencją może być nawet kara pozbawienia wolności.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama