Polityka i prawo
Co dalej z programem "Laptop dla ucznia"? Gawkowski: Chciałbym, aby był kontynuowany
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że „chciałby, aby program »Laptop dla ucznia« był kontynuowany, ale w budżecie nie ma pieniędzy na ten cel”. Trwają rozmowy z ministerstwem edukacji o przyszłości tego programu.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w poniedziałek w TVN 24 wyraził chęć kontynuowania programu „Laptop dla ucznia”, ale zaznaczył, że obecnie w budżecie nie ma pieniędzy zabezpieczonych na ten cel.
Ministerstwo Cyfryzacji ma rozmawiać z Ministerstwem Edukacji na temat kontynuowania tego projektu.
Czytaj też
Program "Laptop dla ucznia"
O tym, że rząd ma negocjować wypłatę pieniędzy na program „Laptop dla ucznia” pisaliśmy już w tym materiale. Komisja Europejska ma zastrzeżenia do finansowania zakupu komputerów dla czwartoklasistów z Krajowego Programu Odbudowy (KPO).
Czytaj też
Program „Laptop dla ucznia” od początku wzbudzał wiele kontrowersji. Według założenia do uczniów trafiło 394 346 laptopów za kwotę ponad 1 mld 149 mln zł. Sprzęt jest własnością rodziców, a jego przekazanie nastąpiło na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę właśnie z rodzicem.
Zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą o wspieraniu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, począwszy od roku szkolnego 2023/2024 kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych mają otrzymywać bezpłatnie laptopy. Mają być one kupowane centralnie, a następnie trafiać do organów prowadzących szkoły i do uczniów. Przekazywanie urządzeń rodzicom lub opiekunom prawnym ucznia ma odbywać się na podstawie umowy na własność albo umowy użyczenia.
W uzasadnieniu do projektu ustawy jako źródło sfinansowania programu wskazano środki z budżetu Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Laptopy dla pierwszego rocznika czwartoklasistów, który otrzymał je we wrześniu 2023 r., kupione dzięki mechanizmowi prefinansowaniania przez Polski Fundusz Rozwoju. Teraz nie wiadomo, co dalej.
/PAP/NB
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany