Reklama

Polityka i prawo

Ministrowie cyfryzacji w czasie spotkania w resorcie

Gawkowski: Nie jest źle, ale musimy sporo nadrobić

„Od lat cyfryzacja powinna dostać swoje dobre miejsce w rządzie. Jest ważna i powinna być jeszcze ważniejsza” - podkreśla wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Szef resortu cyfryzacji był gościem programu „Miasto-miasto” w serwisie YouTube, gdzie rozmawiał o koncepcji rozwoju smart city oraz cyfryzacji samorządów. Przedstawił również kilka pomysłów, jak powinna wyglądać współpraca na linii rząd-samorządy w tym zakresie.

Cyfryzację miasta zdefiniował jako „miejsce, które otacza opieką wiele obszarów państwa: administrację, obronność, zdrowie, ale i formaty związane z samorządami czy małymi lokalnymi społeczeństwami”.

„Od lat cyfryzacja powinna dostać swoje dobre miejsce w rządzie. Jest ważna i powinna być jeszcze ważniejsza. Chodzi też o regulacje prawne, sztuczną inteligencję, oczywiście w tym procesie ważna jest także kwestia cyberbezpieczeństwa. Nie da się wdrażać polityk bez myślenia jak to zrobić, aby dla obywatela to było bezpieczne” - zaznaczył wicepremier.

Czytaj też

Inteligentne miasto, czyli jakie?

Jak koncepcję smart city pojmuje Krzysztof Gawkowski? Jego zdaniem inteligentne miasto to „miasto bliskie obywatelowi”, choć „idea smart city jest dziś inna niż jeszcze 10 lat temu”. Zaznaczył również, że inteligentne miasto łączy obywatela poprzez technoloogię z obszarami, które w nim funkcjonują.

„Dziś smart city to już standard, coraz więcej gmin wykorzystuje technologie, aby żyło się lepiej lub gorzej. Małe miasta, które mają czasami po kilkanaście tysięcy mieszkańców także to robią, a resort cyfryzacji, rząd są od tego, aby wspólną tkankę miejsko-cyfrową integrować i dawać szybsze możliwości rozwoju” - powiedział minister cyfryzacji.

Pytany czy „Polska jest zapóźniona cyfrowo” odpowiedział, że „nie jest źle, ale musimy jeszcze sporo nadrobić”. „Cyfryzacja musi wejść do priorytetów, a rząd Donalda Tuska chce budować nowoczesne państwo. Smart city jest w tym obszarze zainteresowania” - ocenił.

Czytaj też

Problem wykorzystania danych w samorządach

Według Gawkowskiego, podstawą jest efektywne wykorzystanie danych, które posiadają samorządy, ale często nie wiedzą, jak z nich korzystać. To m.in. dane dotyczące oświetlenia, transportu czy wody. Kolejną kwestią jest ich odpowiednie zabezpieczenie, co nadal pozostaje w wielu miejscach wyzwaniem.

„Chciałbym, aby cyfryzacji było jeszcze więcej i była bliska ludzi. Nie chciałbym, aby była wykluczeniem, a dziś niestety wciąż tak jest. Część społeczeństwa - starszych ludzi nie umie i nadal nie rozumie technologii. Nie jest to zarzut, bo część obywateli nie miało szansy jej poznać. Nie są wdrożeni w to, co ich wnuczkowie, nie korzystają z aplikacji, które ułatwiają życie. Uważam, że musimy zadbać o zrównoważony rozwój. Ministerstwo Cyfryzacji jest dla wszystkich. Nadrabiamy straty, robimy to szybko” - podkreślił polityk.

Jaka jest rola rządu i państwa we wsparciu samorządów? Jak usłyszeliśmy, państwo „musi służyć i dawać szanse, aby miasta i ich włodarze wiedzieli, że są miejsca, które są dla wszystkich”, a także tworzyć programy i wykorzystywać technologie, które są dostępne.

„Wyobrażam sobie, że tworzymy pewne ramy dotyczące wykorzystania danych, często są takie, które nie są dobrze przetwarzane, problemem może być też ich zabezpieczenie. Pierwsze to odpowiednie przetwarzanie danych; druga kwestia to odpowiedzialność za infrasturkturę samorządu” - podsumował.

Jak dodał, korzystanie z technologii nie oznacza np. zainstalowania kamery w mieście, ale wykorzystanie kapitału ludzkiego za jej pomocą. Ministerstwo ma stać się „hubem”, który podpowie, jak skorzystać z nowoczesnych rozwiązań w samorządach.

„Małe miasto może się rozwijać tak, jak wielkie miasto, nie zawsze chodzi o infrastrukturę i pieniądze. Często zbieramy dane, a nie wiemy, jak można je dobrze wykorzystywać. Chodzi o integrację np. systemów oczyszczania wody. Często samorządy tego nie robią, bo nie wiedzą jak. Nie wystarczy, że udostępnisz usługę cyfrową mieszkańcom, ale rolą jest też uświadamianie” - ocenił minister cyfryzacji.

Zapowiedział również, że w najbliższych miesiącach będzie jeździł po samorządach i wskazywał „jak odpowiedzialnie się rozwijać, jak korzystać z technologii i że nie trzeba wielkich pieniędzy, a trzeba mieć wielkie chęci”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama