Reklama

Polityka i prawo

Krzysztof Gawkowski pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski został jednocześnie powołany na pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski został jednocześnie powołany na pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / oficjalny profil X

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski został jednocześnie powołany na pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa - dowiedział się serwis CyberDefence24.pl.

Reklama

Dokładnie 27 grudnia 2023 roku decyzją premiera Krzysztof Gawkowski (wicepremier i minister cyfryzacji) został powołany także na stanowisko pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa, co potwierdziło nam Ministerstwo Cyfryzacji.

Reklama

Poprzednio pełnomocnikiem ds. cyberbezpieczeństwa był Janusz Cieszyński - w ostatnich miesiącach rządów Zjednoczonej Prawicy - minister cyfryzacji, a wcześniej - sekretarz stanu.

Czytaj też

Zadania pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa

Pełnomocnik odgrywa kluczową rolę w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, realizuje politykę rządu w zakresie cyberbezpieczeństwa, koordynuje działania w tym obszarze między innymi analizując i oceniając funkcjonowanie KSC i współpracując z CSIRT-ami (MON, NASK, GOV).

Reklama

Do jego zadań należy również opiniowanie dokumentów z zakresu cyberbezpieczeństwa, inicjowanie działań, ćwiczeń krajowych, wydawanie rekomendacji dot. stosowania urządzeń informatycznych lub oprogramowania na wniosek CSIRT-ów.

W porozumieniu z innymi resortami współpracuje także z innymi państwami, organizacjami i instytucjami międzynarodowymi w zakresie cyberbezpieczeństwa; wspiera inicjatywy naukowe i badania, które mają służyć rozwojowi technologii z zakresu cyber i podejmuje działania, by zwiększać świadomość społeczeństwa z zakresu cyberzagrożeń i bezpiecznego korzystania z internetu.

Czytaj też

Wiceministrowie cyfryzacji

Poza Krzysztofem Gawkowskim, w resorcie cyfryzacji znaleźli się także: dr Dariusz Standerski, Michał Gramatyka (Polska 2050) oraz Paweł Olszewski (PO). Na łamach CyberDefence24 pisaliśmy o podziale kompetencji i odpowiedzialności pomiędzy poszczególnymi ministrami.

Czytaj też

Wciąż nie wiadomo, czy do kierownictwa resortu dołączy poseł Radosław Lubczyk (kandydat na to stanowisko PSL), choć wokół jego kandydatury pojawiły się liczne kontrowersje. Więcej pisaliśmy o sprawie w tym materiale.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama