Reklama

Biznes i Finanse

Laptopy dla uczniów czwartych klas. X-kom z najkorzystniejszą ofertą

Autor. John Karakatsanis/Flickr/CC BY-SA 2.0

Częstochowska firma X-kom złożyła najkorzystniejszą ofertę na dostawę rządowych laptopów dla czwartoklasistów. Pierwsze komputery mają trafić do uczniów szkół podstawowych we wrześniu tego roku.

Reklama

19 kwietnia Centrum Obsługi Administracji Rządowej dokonało otwarcia ofert 14 firm konkurujących w przetargu (w ramach których są również konsorcja, czyli firmy występujące wspólnie jako jeden podmiot), którego budżet wyniósł prawie 1,2 miliarda złotych.

Reklama

Jak poinformował na Twitterze minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, najkorzystniejszą ofertę  przedstawiła firma X-kom. Koszt brutto zwycięskiego modelu (ASUS ExpertBook B1502CBA) ma wynieść budżet państwa 2952 zł. Całkowity koszt projektu wyniesie zatem 1,16 miliarda złotych.

Czytaj też

Firma X-kom zdecydowała się też rozwiać wszelkie wątpliwości, co do etapu postępowania, które obecnie jest dopiero w pierwszej fazie. „Jako x-kom wzięliśmy udział w dwuetapowym postępowaniu. Aktualnie wiemy jedynie, że w pierwszym etapie złożyliśmy propozycję w najniższej cenie. Nie wygraliśmy jeszcze przetargu. Do transakcji jeszcze daleka droga. Teraz czekamy na pełną ocenę złożonych propozycji oraz dalszy etap postępowania” - komentuje Tomasz Rzepecki, dyrektor działu B2B w X-kom.

Reklama

Prawie 400 tysięcy laptopów

Oprócz spełnienia wymogów dotyczących specyfikacji sprzętu , głównym kryterium branym pod uwagę przy ocenie ofert będzie cena. W ofertach różnica między najniższą i najwyższą kwotą za jednego laptopa wynosi ponad 1400 zł brutto.

Czytaj też

Cyfryzacja KPRM podała, że ceny podane przez firmy w ramach oferty są cenami maksymalnymi. "Spodziewamy się, że w toku składania ofert w zamówieniu wykonawczym będą one jeszcze niższe. Warto zauważyć, że nawet przy braku jakiejkolwiek obniżki w przypadku dwóch najniższych ofert cenowych, zaproponowane ceny jednostkowe pozwoliłyby na zamknięcie się w przewidzianym na zamówienie budżecie" - poinformowano.

W kolejnym etapie przetargu firmy zostaną sprawdzone pod kątem warunków zapisanych w dokumentacji przetargowej. Te, które spełnią wymogi formalne i podpiszą umowy ramowe, zostaną zaproszone do złożenia ofert w zamówieniach wykonawczych.

Środki na zakup laptopów mają pochodzić z KPO, jednak w przypadku opóźnień w przelewie funduszy z UE inicjatywa – zgodnie z deklaracjami ministra Janusza Cieszyńskiego – zostanie prefinansowana z Polskiego Funduszu Rozwoju.

O szczegółach przetargu i m.in. kwestii oznakowania sprzętu pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl w tym materiale .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama