Reklama

Polityka i prawo

Cieszyński: W urzędach rusza elektroniczne wydawanie paszportów

Pierwsze paszporty w nowym systemie został skutecznie wydane. Dzisiaj będzie pierwsze „przetarcie” nowej wersji już w urzędach z obywatelami - poinformował w poniedziałek Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Dodał, że docelowo paszport trafi do aplikacji mObywatel.

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński był pytany w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o to, czy działa już zapowiadany system elektronicznego wydawania paszportów.

"Pierwsze paszporty w nowym systemie zostały skutecznie wydane, wydrukowane, spersonalizowane tak, że system już funkcjonuje. Dzisiaj będzie pierwsze >>przetarcie<< w nowej wersji już w urzędach z obywatelami, z klientami, którzy będą mogli z tego systemu skorzystać" - poinformował Janusz Cieszyński. Podkreślił, że "ten system to są kolejne uproszczenia".

"Już nie trzeba będzie wypełniać papierowego wniosku. Ten wniosek będzie wypełniony przez urząd, bo to on dysponuje naszymi danymi z rejestru. My damy zdjęcie, odciski palców, podpis i w oparciu o to zostanie nam wydany dokument. W urzędzie będzie szybciej" - zaznaczył Cieszyński.

Zwrócił też uwagę, że będzie istniała możliwość udostępnienia kolejnych usług w oparciu o ten sam system.

"Już dzisiaj funkcjonuje rejestr dowodów osobistych i w analogiczny sposób będzie funkcjonował rejestr dokumentów paszportowych. Każdy, kto ma dowód osobisty może zobaczyć jak wyglądały jego plastikowe dowody kilka, a nawet kilkanaście lat wstecz. Taka sama możliwość będzie przy dokumentach paszportowych. Będziemy mieli też pełną informację, jaki jest status wydania naszego dokumentu. No i chcemy usługi z tym związane dodać do aplikacji mObywatel. Ta aplikacja mObywatel ma być takim pierwszym punktem kontaktu państwa z obywatelem" - zaznaczył Cieszyński.

Czytaj też

Co z paszportem w mObywatelu?

Pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa pytany był też, czy paszport znajdzie się w tej aplikacji.

"Docelowo będziemy mogli obejrzeć nasz pasport. (...) Wprowadzimy uznawalność tego elektronicznego dokumentu na równi z plastikowym" - wskazał Cieszyński. Dodał, że - jeżeli chodzi o uznawanie elektronicznego paszportu za granicą - "to już będzie kwestia zawierania konkretnych porozumień."Jest jeden kraj na świecie, który wprowadził w pełni elektroniczny paszport i to jest Ukraina".

Janusz Cieszyński dopytywany był również o to, czy w Unii Europejskiej są prowadzone rozmowy dotyczące uznawalności tego dokumentu w wersji elektronicznej.

"Polska razem z grupą innych krajów, które są zainteresowane cyfryzacją, upraszczaniem usług publicznych forsuje wprowadzanie kolejnych dokumentów, które będą mogły być uznawane w formie elektronicznej na terenie całej unii. To jest proces, który wymaga zgody wszystkich państw członkowskich. Na razie trwają pilotaże, które pozwolą kilku krajom pomiędzy sobą uznawać pewne dokumenty" - stwierdził Cieszyński.

Czytaj też

Elektroniczne prawo jazdy

Poinformował również, że Polska, oprócz pilotaży na poziomie unijnym rusza też z projektem wspólnie z Ukrainą.

"Ukraińskie prawo jazdy i dokumenty pojazdu będą mogły być uznawane w Polsce w postaci elektronicznej, a także w drugą stronę - analogiczne polskie na terytorium Ukrainy" - powiedział Cieszyński.

Już w czerwcu br. pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl o najważniejszych planowanych zmianach w cyfrowych dokumentach. Użytkownicy aplikacji mObywatel, których w Polsce ma być niemal 8 mln, doczekają się ważnej zmiany – za jej pośrednictwem będzie można w końcu legalnie potwierdzić tożsamość. Tym samym, elektroniczna forma dowodu osobistego zostanie zrównana z tradycyjną.

Sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM zapowiadał również, że w ramach mObywatel chce, aby udostępnić możliwość dokonania płatności za czynności urzędowe.

Czytaj też

/PAP/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze