Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cieszyński: W aplikacji mObywatel udostępnimy płatności za czynności urzędowe

Grafika Defence24 (na podstawie materiałów GOV.pl)
Grafika Defence24 (na podstawie materiałów GOV.pl)

Według ministra Janusza Cieszyńskiego aplikacja mObywatel ma być przydatna szczególnie w sytuacji, gdy duża grupa obywateli w jednym momencie chce załatwić konkretną sprawę urzędową. „W ramach mObywatel chcemy udostępnić możliwość dokonania płatności za czynności urzędowe” - powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM.

Reklama

W piątek 21 października br. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM był gościem RMF FM. Na początku poinformował o nowych funkcjonalnościach w aplikacji mObywatel - uruchamianiu pierwszych formularzy, które będą działały w ramach tego rozwiązania. Chodzi m.in. o wnioski dotyczące dodatków energetycznych (np. dopłat do węgla).

Reklama

Cieszyński zaznaczył, że mObywatel ma być przydatny szczególnie w sytuacji, gdy duża grupa obywateli w jednym momencie chce załatwić konkretną sprawę urzędową. „W ramach mObywatel chcemy udostępnić możliwość dokonania płatności za czynności urzędowe" – mówił.

Czytaj też

Co z paszportami?

W rozmowie pojawił się wątek paszportów. Minister przyznał, że złożenie wniosku o paszport za pośrednictwem aplikacji mObywatel nie będzie możliwe, ale jednocześnie zaznaczył, że pojawi się taka możliwość online.   „Wniosek o paszport będzie można złożyć online w przyszłym roku, po tym, jak zostanie wdrożony drugi etap Rejestru Dokumentów Paszportowych" – mówił Cieszyński, dodając że w okolicach 11 listopada uruchomiona zostanie pierwsza część Rejestru (dotycząca dowodów osobistych).  

Reklama

Wywiad dotyczył także kwestii podatkowych. Jednym z pomysłów Cyfryzacji KPRM jest udostępnienie platformy umożliwiającej płacenie podatków samorządowych. Obecnie możliwość płacenia podatków w formie online możliwa jest w przypadku tych, obsługiwanych przez Ministerstwo Finansów.  

„Rozmawiamy z Ministerstwem Finansów, które odpowiada za stworzenie e-Urzędu Skarbowego. Jego funkcje chcemy przenieść do aplikacji mObywatel" – powiedział minister Cieszyński, zapewniając, że prace nad tym rozwiązaniem trwają, a rozwiązania powinny być gotowe w przyszłym roku.

Kolejnym udogodnieniem aplikacji ma być stworzenie mechanizmu, który umożliwi udzielenie pełnomocnictwa potrzebnego do załatwienia danej sprawy urzędowej. To rozwiązanie ma wejść w życie w pierwszej połowie 2023 roku.

Kiedy e-dowód?

Kolejną kwestią, nad którą pracuje Cyfryzacja KPRM jest e-dowód osobisty. Obecnie dokument obecny w aplikacji nie jest uznawany za pełnoprawny dowód osobisty. Zdaniem Cieszyńskiego, jeśli ustawa przygotowywana przez ministra Adama Andruszkiewicza wejdzie w życie, dowód dostępny w mObywatelu będzie traktowany przez banki i urzędy tak samo, jak ten fizyczny. Kolejnym udogodnieniem ma być szybkość odebrania dokumentu. Zarówno dowód w telefonie, jak i prawo jazdy, będą „w mocy" od razu po wyjściu z urzędu, czy też po zdaniu egzaminu.     

W rozmowie poruszono też wątek Centralnego Rejestru Wyborców. „Ten rejestr umożliwi nam, by była pełna wiarygodność danych dotyczących tego, kto i gdzie ma prawo do głosowania" – powiedział Janusz Cieszyński.

Jak wojna wpłynęła na polskie cyberbezpieczeństwo?

Na koniec w rozmowie pojawił się temat wojny i tego, jak rosyjska inwazja na Ukrainę wpłynęła na poziom cyberbezpieczeństwa Polski. Dyskusji poddano także liczbę cyberataków na nasze instytucje państwowe.

Minister Cieszyński odniósł się tutaj do wypowiedzi gen. bryg. Karola Molendy, który podczas tegorocznej edycji Cyber24Day mówił o tym, że od 24 lutego „kilkukrotnie wzrosła liczba odnotowanych incydentów". Według pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa może to być związane z „poświęceniem dużo większych zasobów do powstrzymywania takich incydentów i do skutecznej obrony przed skutkami takich ataków".

Od 22 lutego obowiązuje w Polsce nieprzerwanie stopień alarmowy Charlie CRP, który jest trzecim z czterech stopni zagrożenia w cyberprzestrzeni.

"To pokazuje, że widząc nadchodzące zagrożenia, zareagowaliśmy odpowiednio" – stwierdził przedstawiciel Cyfryzacji KPRM.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama