Reklama

Polityka i prawo

Za pośrednictwem aplikacji mObywatel będzie można w końcu potwierdzić tożsamość. To nie koniec zmian

Autor. Cyfryzacja KPRM / Twitter.com

„Doszliśmy do przekonania, że aplikację mObywatel należy zrównać z dowodem osobistym – chcemy, aby umożliwiała nam potwierdzanie tożsamości, na równi z plastikowym dowodem. Chcemy, aby obywatel miał wszystkie dokumenty w aplikacji mObwatel” – zadeklarował sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM, Adam Andruszkiewicz w czasie konferencji.

Reklama

Aplikacja mObywatel, która do tej pory umożliwiała m.in. posiadanie dowodu osobistego czy certyfikatu szczepienia w telefonie, ma przejść rewolucję, o czym pisaliśmy na naszych łamach już wielokrotnie. Wiele zmian ogłaszał już minister Janusz Cieszyński kilka tygodni temu.

Reklama

W czwartek, sekretarz stanu Adam Andruszkiewicz zapowiedział, że w aplikacji mObywatel, która - do tej pory polegała na okazaniu cyfrowej formy dowodu osobistego (np. w celu potwierdzenia ukończenia 18. roku życia), ale nie umożliwiała potwierdzenia tożsamości – szykują się zmiany.

„Doszliśmy do przekonania, że aplikację mObywatel należy zrównać z dowodem osobistym – chcemy, aby umożliwiała nam potwierdzanie tożsamości, na równi z plastikowym dowodem. Chcemy, aby obywatel miał wszystkie dokumenty w aplikacji mObwatel” – powiedział Andruszkiewicz podczas konferencji.

Reklama

Przypomniał, że z mObywatela obecnie korzysta 8 mln obywateli, a 14 mln osób – z Profilu Zaufanego. Adam Andruszkiewicz poinformował, że kwestia potwierdzania tożsamości po okazaniu aplikacji znalazła się w projekcie ustawy, który 18 maja trafił do wykazu prac Rady Ministrów, a wkrótce zostanie opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji.

Czytaj też

To nie koniec zmian

Przyjęcie projektu ustawy ma sprawić, że Polacy będą mogli korzystać z mObywatela, jak z dowodu osobistego, jednak ma to nie być koniec zmian. Za pośrednictwem aplikacji możliwe mają być także płatności online np. dokonywanie opłat skarbowych czy korzystanie z innych dokumentów, takich jak Karta Emeryta czy Karta Rencisty (w tej sprawie mają być prowadzone prace z ZUS).

Poza tym planowana jest także integracja z systemami teleinformatycznymi w naszym kraju, takimi jak m.in. PUE ZUS, gdzie Polacy mogą załatwiać swoje sprawy, a mogliby ich dokonywać za pośrednictwem aplikacji.

Czytaj też

Elektroniczne prawo jazdy jak analogowe

W połowie maja br. Janusz Cieszyński ogłaszał, że zakres usług dostępnych w mObywatelu ma się zwiększyć. Jedną z ważniejszych, zapowiadanych zmian ma być otrzymanie elektronicznego prawa jazdy - 0,3 sekundy ma trwać wystawienie elektronicznego prawa jazdy od jego wpisania do systemu informacji o zdanym egzaminie. Do czasu otrzymania „analogowego” dokumentu będzie można korzystać z jego elektronicznej wersji.

Prace nad mObywatel 2.0 mają potrwać około 12 miesięcy , ale pierwsze udogodnienia – jak wynikało z zapowiedzi Cieszyńskiego – mają pojawić się już w tym roku.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama