Reklama

Polityka i prawo

mObywatel w Sejmie. Andruszkiewicz: Chcemy umiędzynarodowić aplikację

Autor. Cyfryzacja KPRM / Twitter.com

„Jesteśmy w trakcie rozmów z bankami, aby możliwe było respektowanie cyfrowych dokumentów, które będą dostępne w aplikacji. Chcemy, żeby nowe udogodnienia w mObywatel były dostępne już wczesną jesienią tego roku” - powiedział w Sejmie minister Adam Andruszkiewicz (Cyfryzacja KPRM).

Reklama

We wtorek odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie ustawy na temat aplikacji mObywatel. Również dziś miała miejsce Komisja Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, która zajmowała się m.in. tematyką aplikacji.

Reklama

Minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Cyfryzacji KPRM, wskazywał, że jednym z celów ustawy ma być doprowadzenie do tego, aby dokument obecny w aplikacji „był powszechnie uznawany".

„(...) W urzędach, bankach, w każdym miejscu, gdzie załatwimy nasze sprawy i musimy okazać swój dokument tożsamości" – cytuje jego wypowiedź kancelaria premiera. Dodał też, że ustawa ma także dotyczyć ułatwienia prac jednostkom samorządowym.

Reklama

Czytaj też

Koniec tradycyjnych dokumentów?

„Jesteśmy w trakcie rozmów z bankami, aby możliwe było respektowanie cyfrowych dokumentów, które będą dostępne w aplikacji. Chcemy, żeby nowe udogodnienia w mObywatel były dostępne już wczesną jesienią tego roku" – powiedział sekretarz stanu.

Jak zaznaczył polityk, coraz większe możliwości aplikacji nie będą oznaczać podjęcia prób dot. ew. rezygnowania z dokumentów w formie fizycznej. „Absolutnie nie chcemy likwidować dokumentów tradycyjnych. One wciąż będą obowiązywały" – zaznaczał minister.

Andruszkiewicz podkreślił też, że Departament Cyfryzacji KPRM rozpocznie prace nad umiędzynarodowieniem aplikacji. Czego konkretnie mają dotyczyć te prace? O tym będziemy informować na bieżąco.

Czytaj też

Współpraca ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

To nie koniec doniesień na temat działań departamentu. Profil Twitterowy Cyfryzacji KPRM poinformował o tym, że departament zawarł porozumienie dotyczące współpracy z Biurem ds. Sztucznej Inteligencji przy Kancelarii Premiera w Ministerstwie Spraw Gabinetowych Rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Porozumienie podpisane przez ministra Pawła Lewandowskiego ma dotyczyć wymiany doświadczeń w dziedzinie sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej.

/MG

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama