Polityka i prawo
mObywatel w Sejmie. Andruszkiewicz: Chcemy umiędzynarodowić aplikację
„Jesteśmy w trakcie rozmów z bankami, aby możliwe było respektowanie cyfrowych dokumentów, które będą dostępne w aplikacji. Chcemy, żeby nowe udogodnienia w mObywatel były dostępne już wczesną jesienią tego roku” - powiedział w Sejmie minister Adam Andruszkiewicz (Cyfryzacja KPRM).
We wtorek odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie ustawy na temat aplikacji mObywatel. Również dziś miała miejsce Komisja Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, która zajmowała się m.in. tematyką aplikacji.
Minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Cyfryzacji KPRM, wskazywał, że jednym z celów ustawy ma być doprowadzenie do tego, aby dokument obecny w aplikacji „był powszechnie uznawany".
„(...) W urzędach, bankach, w każdym miejscu, gdzie załatwimy nasze sprawy i musimy okazać swój dokument tożsamości" – cytuje jego wypowiedź kancelaria premiera. Dodał też, że ustawa ma także dotyczyć ułatwienia prac jednostkom samorządowym.
Minister @Andruszkiewicz1 na Komisji #CNT przedstawia założenia ustawy o aplikacji #mObywatel. "Dokument w aplikacji będzie powszechnie uznawany – w urzędach, bankach, w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy okazać swój dokument tożsamości". pic.twitter.com/VGTfv4zteI
— CYFRYZACJA KPRM (@CyfryzacjaKPRM) March 7, 2023
Czytaj też
Koniec tradycyjnych dokumentów?
„Jesteśmy w trakcie rozmów z bankami, aby możliwe było respektowanie cyfrowych dokumentów, które będą dostępne w aplikacji. Chcemy, żeby nowe udogodnienia w mObywatel były dostępne już wczesną jesienią tego roku" – powiedział sekretarz stanu.
Jak zaznaczył polityk, coraz większe możliwości aplikacji nie będą oznaczać podjęcia prób dot. ew. rezygnowania z dokumentów w formie fizycznej. „Absolutnie nie chcemy likwidować dokumentów tradycyjnych. One wciąż będą obowiązywały" – zaznaczał minister.
Andruszkiewicz podkreślił też, że Departament Cyfryzacji KPRM rozpocznie prace nad umiędzynarodowieniem aplikacji. Czego konkretnie mają dotyczyć te prace? O tym będziemy informować na bieżąco.
Czytaj też
Współpraca ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi
To nie koniec doniesień na temat działań departamentu. Profil Twitterowy Cyfryzacji KPRM poinformował o tym, że departament zawarł porozumienie dotyczące współpracy z Biurem ds. Sztucznej Inteligencji przy Kancelarii Premiera w Ministerstwie Spraw Gabinetowych Rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Porozumienie podpisane przez ministra Pawła Lewandowskiego ma dotyczyć wymiany doświadczeń w dziedzinie sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej.
Minister Paweł Lewandowski podpisał Porozumienie o współpracy pomiędzy Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, dotyczące wymiany doświadczeń w dziedzinie sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej. @prezydentpl #AI pic.twitter.com/6QkCKpI81f
— CYFRYZACJA KPRM (@CyfryzacjaKPRM) March 7, 2023
/MG
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].