Reklama

Polityka i prawo

Chiny wykradały dane z MSZ Słowenii. Potwierdzono incydent

MSZ Słowenia Tanja Fajon
Autor. MFEA Slovenia (@MZEZ_RS)/Twitter

Hakerzy powiązani z chińskim wojskiem mają stać za kampanią szpiegowską wymierzoną w słoweński rząd. Sprawcy wykradali dane z serwerów resortu spraw zagranicznych. „Atakującym udało się przeniknąć (…) do naszych sieci i (…) zbierać dane” – potwierdziła incydent Tanja Fajon, szefowa słoweńskiego MSZ.

Reklama

Słoweńskie media mówią o największej operacji cyberszpiegowskiej w tym kraju. „Prawdopodobnie nigdy nie doszło do tak udanego, zaplanowanego i ukierunkowanego ataku na ministerstwo” – podaje lokalny serwis 24UR.com. Chodzi o kampanię wymierzoną w rządowe serwery. Celem był resort spraw zagranicznych, co potwierdziły władze ministerstwa.

Reklama

„Atakującym udało się przeniknąć jakiś czas temu do naszych sieci i monitorować działania użytkowników i zbierać dane” – potwierdziła incydent w rozmowie z 24UR.com szefowa słoweńskiego MSZ Tanja Fajon.

Czytaj też

Te dokumenty interesowały Chiny

Za wrogimi działaniami ma stać grupa APT15, znana również jako Vixen Panda. Jej członkowie zostali powiązani z chińskim wojskiem. W Słowenii mówi się o złożonych cyberatakach, które mogły być przeprowadzone tylko przez podmioty, za którymi stoi państwo o dużych cyberzdolnościach. 

Reklama

24UR.com informuje, że władze tego kraju wykryły aktywność chińskich hakerów i monitorowały ją przez blisko miesiąc. Atakujący mieli interesować się wyłącznie dokumentami dotyczącymi Chin i słoweńskiej polityki wobec Pekinu

Warto podkreślić, że działania prowadzone miały być również w innych krajach. Słoweński serwis mówi o „większości państw członkowskich UE”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama