Reklama

Polityka i prawo

Centralny Ośrodek Informatyki ma przejąć prace nad dalszym rozwojem aplikacji mObywatel

Autor. mObywatel / fot. Cyfryzacja KPRM

„Potwierdzam, że Centralny Ośrodek Informatyki bierze pod uwagę przejęcie w administrowanie oraz dalszy rozwój aplikacji mObywatel w przyszłości” – mówi w rozmowie z CyberDefence24.pl Igor Ryciak, rzecznik COI. „W tej chwili za wcześnie jednak, by mówić o jakichkolwiek terminach i konkretach” – zaznacza.

Reklama

mObywatel  to bezpłatna aplikacja mobilna wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (wcześniej przez Ministerstwo Cyfryzacji), oferująca mobilne wersje dokumentów w postaci usług cyfrowych, dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS. Do korzystania z aplikacji wymagane jest posiadanie Profilu Zaufanego. Twórcą rozwiązania jest zespół NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, który odpowiadał także za jej administrowanie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Teraz jej rozwojem ma się zająć Centralny Ośrodek Informatyki, który jest największą w kraju firmą realizującą projekty IT dla sektora publicznego. Wykonuje zadania wyznaczane przez KPRM i w tym celu zatrudnia ponad 500 specjalistów. „Świadczymy kompleksowe usługi IT, zapewniające rozwój i niezawodne funkcjonowanie systemów na potrzeby zadań stawianych przed administracją publiczną. Zapewniamy poprawne i nieprzerwane funkcjonowanie najważniejszych systemów państwowych. Prowadzimy ich monitoring, utrzymanie i serwis techniczny oraz rozwój" – czytamy na stronie instytucji.

Centralny Ośrodek Informatyki został powołany w 2010 roku przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w wyniku połączenia Terenowych Banków Danych i Wojewódzkich Ośrodków Informatyki. Dziś jest instytucją gospodarki budżetowej (jednostką sektora finansów publicznych).

Problem z uznawaniem mObywatela

mObywatel pełni rolę cyfrowego portfela na dokumenty i usługi. Dzięki aplikacji można pobierać i okazywać swoje dane, dotyczące posiadanego samochodu, realizować e-Recepty bez podawania numeru PESEL, przechowywać potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19 czy nabyte uprawnienia kierowcy oraz korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej.

Czytaj też

Aplikacja mObywatel, dzięki zastosowaniu technologii miała odpowiadać na potrzeby i być bardziej przyjazna dla obywateli, służąc im do załatwiania codziennych, urzędowych czynności.

Jednak w wielu miejscach wciąż nie są uznawane dokumenty przechowywane w mObywatelu. Ciągle pozostaje pytanie, kiedy ten problem zostanie ustawowo rozwiązany. Rzecznik odpowiada, że kwestia uznawania dokumentów z aplikacji przez urzędy i instytucje "leży poza kompetencjami COI".

O komentarz proposiliśmy także Departament Cyberbezpieczeństwa w KPRM.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama