Reklama

Polityka i prawo

Ważne zmiany w aplikacji mObywatel. Można korzystać z Krajowego Certyfikatu COVID

Autor. mObywatel / fot. Cyfryzacja KPRM

W ostatnich dniach wprowadzono nowości w aplikacji mObywatel: możliwość szybkiej autoryzacji eDowodem i nowy, Krajowy Certyfikat COVID.

Reklama

Do sklepów App Store i Google Play trafiła właśnie nowa wersja aplikacji mObywatel: dla smartfonów z systemem Android – 3.1.3 (18.124); oraz dla smartfonów z systemem iOS – 2.4.3 (591).

Reklama

Proces aktywacji mObywatela z wykorzystaniem eDowodu został skrócony i usprawniony - informuje Cyfryzacja KPRM.

Do tej pory trzeba było zapamiętać kod wyświetlony w mObywatelu, uruchomić eDO App samodzielnie i wpisać kod. Teraz aplikacja eDO App poprosi o wpisanie numeru CAN z dowodu osobistego (aplikacja na życzenie może zapamiętać ten numer), zbliżenie dokumentu do czytnika NFC w smartfonie oraz o podanie kodu PIN eDowodu.

Reklama

Po pozytywnym zweryfikowaniu eDowodu osobistego, informacja o tym zostanie przekazana do mObywatela. Cały proces trwa nie więcej niż kilkanaście sekund.

Krajowy Certyfikat COVID

Ważną nowością ma być dodanie do aplikacji Krajowego Certyfikatu COVID – czyli dokumentu wydawanego od 1 lutego 2022 roku osobom, u których na podstawie testu antygenowego stwierdzono zakażenie COVID-19.

Certyfikat ważny jest wyłącznie w Polsce i nie stanowi dokumentu podróży. Podczas wyjazdów uznawany jest - dostępny w mObywatelu - Unijny Certyfikat COVID.

Kiedy otrzymasz Krajowy Certyfikat COVID?

  1. dnia od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego.
  • Po wykonaniu testu antygenowego, jeśli jego wynik był ujemny.

Jak długo ważny jest Krajowy Certyfikat COVID?

180 dni – od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego. 48 godzin – od otrzymania negatywnego wyniku testu antygenowego.

Jak pobrać Krajowy Certyfikat COVID?

Jeśli korzystasz z Unijnego Certyfikatu COVID – uruchom go w aplikacji mObywatel, a w dolnym menu wybierz „Aktualizuj”.

W ten sam sposób pobierzesz lub zaktualizujesz informacje ze wszystkimi kodami QR wydanymi w ramach UCC.

Jeśli jeszcze nie korzystasz z Unijnego Certyfikatu COVID – uruchom mObywatela i wybierz „Dodaj dokument” wskazując Unijny Certyfikat COVID.

„Aktualizuj” zamiast „Odśwież”

Nie każdy Użytkownik mObywatela wie, że aplikacja działa w trybie offline – czyli tak, jak portfel do którego wkładamy dokumenty. Dzięki takiemu rozwiązaniu, z elektronicznych dokumentów można korzystać bez dostępu do Internetu. To przydatne podczas okazywania Unijnego Certyfikatu COVID (przy przekraczaniu granicy) lub podczas okazywania dokumentów w miejscach, gdzie nie ma zasięgu.

Dotychczas nowe dane do dokumentów można było pobrać korzystając z dolnego menu (dostępne w każdym dokumencie) i funkcji „Odśwież”. W najnowszej wersji mObywatela zmieniona została – zgodnie z sugestią Użytkowników – nazwa funkcji na „Aktualizuj”.

Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, deweloperem i twórcą rozwiązania jest zespół NASK – Państwowego Instytutu Badawczego.

Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty, jest bezpieczna i bezpłatna. Znajdziecie w niej m.in. odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, mPrawo Jazdy, mPojazd, Unijny Certyfikat COVID, a także m.in. swoje e-recepty i Kartę Dużej Rodziny.

/Cyfryzacja KPRM

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze