Reklama

Polityka i prawo

Nowy stary mObywatel. Co czeka użytkowników?

Fot. Pxhere/CC0
Fot. Pxhere/CC0

Nowy wygląd, możliwość personalizacji pulpitu oraz dodatkowe dane - tak w skrócie prezentują się zmiany aplikacji mObywatel. Aktualizacja jest dostępna od dzisiaj (tj. 25 listopada br.), a kolejną zaplanowano na 5 grudnia, gdy pojawi się usługa mPrawo Jazdy. 

W Polsce dokładnie 1 651 341 osób korzysta z aplikacji mObywatel. Od dzisiaj (tj. 25 listopada br.) jej zainstalowanie lub zaktualizowanie wiąże się z pojawieniem się nowych, ciekawych i przydatnych zmian.

Nowy „look"

„Pierwsze uruchomienie aplikacji może być zaskakujące. Użytkownicy zobaczą przede wszystkim nowy pulpit aplikacji - lżejszy i przyjaźniejszy, a przede wszystkim z możliwością personalizacji” – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak wskazano w komunikacie Cyfryzacji KPRM, odświeżone ikony można powiększać i pomniejszać, ale i ustawiać ich kolejność. Nie będzie więc problemu z doborem tych dokumentów oraz usług, z których użytkownicy korzystają najczęściej. Co więcej, ikony mogą być wyświetlane w formie siatki – czyli tradycyjnie, oraz w formie listy – podobnie jak w poprzedniej wersji aplikacji.

Kolejną istotną i równie ważną zmianą jest wprowadzenie nowej wersji mPojazdu. Choć pozornie nie odbiega od poprzedniej, to wprowadzone zmiany na pewno ucieszą wszystkich kierowców. Dlaczego? 

Po pierwsze, logowanie do mPojazdu w nowej wersji odbywa się na podstawie mTożsamości. Żeby pobrać nowe dane samochodu, czy motoru nie trzeba ponownie logować się profilem zaufanym. Całą „robotę zrobi” właśnie mTożsamość.

Po drugie, w mPojeździe dostępne są nowe, istotne dane, o które pytali użytkownicy. To m.in.: rodzaj drugiego paliwa alternatywnego, średnie zużycie paliwa, indywidualny poziom emisji CO2, wartość stanu licznika, jednostka licznika, jednostka stanu licznika, data spisania licznika i podmiot wprowadzający.

A już wkrótce mPrawo Jazdy…

Ponadto, na smartfonach z Androidem rozpoczęto testy nowych powiadomień z mPojazdu. W tym aspekcie resort liczy na uwagi i pomysły obywateli. Jak wskazuje Cyfryzacja KPRM, jeśli model powiadomień się przyjmie, to zostanie wprowadzony również do innych dokumentów oraz dla użytkowników smartfonów z iOS-em.

„Zmiany w aplikacji dotyczą również mTożsamości. Przygotowujemy się do zupełnie nowej odsłony tego dokumentu” – mówi minister Marek Zagórski.

Z komunikatu wynika, że z widocznych zmian łatwo zauważyć nowy kolor „belki” nad zdjęciem i danymi właściciela mTożsamości. Z czerwonej zmieniła się na białą. Resort planuje, że dokument w zupełnie nowej formie trafi do użytkowników w pierwszym półroczu 2021 r. „To bezpieczny termin – będziemy bowiem robić wszystko, by stało się to w pierwszym lub na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2021 r.” - wskazuje Cyfryzacja KPRM. 

Wśród najistotniejszych zmian można wymienić przede wszystkim rozszerzenie dokumentu o dodatkowe dane.

„Stale pracujemy nad udoskonalaniem i rozwojem mObywatela. Kolejna aktualizacja już 5 grudnia. To wtedy w naszej apce pojawią się mPrawo Jazdy i licznik punktów karnych” – przypomina Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.

Na przełomie roku do aplikacji powinna trafić również mKDR, czyli mobilna Karta Dużej Rodziny. Nad jej uruchomieniem resort pracuje wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.

Ostatnie szlify otrzymuje też Małopolska Karta Aglomeracyjna, czyli pierwszy bilet okresowy, który trafi do mObywatela.

W dalszych perspektywie planowane jest również uruchomienie pierwszej legitymacji zawodowej. Resort uchylił rąbka tajemnicy i zaznaczył, że chodzi o jeden z zawodów medycznych. Szykowane są także nowe, związane z aplikacją, udogodnienia dla krwiodawców. 

mObywatel - jakie zalety?

mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej, w telefonie komórkowym użytkownicy posiadają dostęp do wszystkich danych z dowodu osobistego (mTożsamość), dowodu rejestracyjnego i polisy OC (mPojazd). Znajdują się tam także e-recepty oraz mLegitymacje dla uczniów i studentów. Generalnie mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty.

„Dzięki mObywatelowi: bezpiecznie pobierzesz, przekażesz i okażesz swoje dane (mTożsamość w wielu sytuacjach zastępuje tradycyjny dowód osobisty), zrealizujesz eRecepty bez podawania numeru PESEL, sprawdzisz i okażesz dane swojego samochodu, korzystasz z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej” - podkreśla Cyfryzacja KPRM. 

Informacja prasowa Cyfryzacja KPRM

Reklama

Komentarze

    Reklama