Reklama

Polityka i prawo

Cieszyński o fałszywych certyfikatach covidowych: trwają prace nad ich blokowaniem

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM / fot. Robert Suchy; Grupa Defence24
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM / fot. Robert Suchy; Grupa Defence24

Za fałszywy certyfikat szczepienia przeciwko COVID-19 grozi kara do 5 lat więzienia. Mimo to procedr handlowania „lewymi” zaświadczeniami w sieci kwitnie i trwa już od kilku miesięcy. „Obecnie trwają prace na terenie całej Unii Europejskiej, żeby wprowadzić mechanizm blokowania konkretnych certyfikatów, co do których będzie wiadomo, że są sfałszowane” - mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM. 

O fałszywych certyfikatach covidowych pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl już w sierpniu br. Ogłoszenia w sprawie otrzymania fałszywego poświadczenia szczepienia nadal można znaleźć na licznych grupach antyszczepionkowych czy za pośrednictwem komunikatorów, uchodzących za „bezpieczniejszą” formę komunikacji w przypadku nielegalnych procedur.

Zapytaliśmy Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM czy ma zamiar podjąć jakieś działania, by walczyć z tym zjawiskiem. 

„Przypominam wszystkim amatorom fałszywych certyfikatów, że kiedy złapie się jednego posiadacza takiego certyfikatu od konkretnego dostawcy, to dotarcie do wszystkich pozostałych to trzy kliknięcia w klawiaturę i mamy całą listę. Na podstawie tej listy policja, a następnie prokurator będzie te osoby odwiedzał i będą stawiane przed wymiarem sprawiedliwości. Nie ma zgody na to, aby fałszować dokumentację medyczną, aby posługiwać się nieprawdziwymi dokumentami” - podkreśla Janusz Cieszyński.

Polecamy: Proceder fałszywych certyfikatów covidowych kwitnie. Co do tej pory zrobił w tej sprawie resort zdrowia?

Trwają prace nad blokowaniem fałszywych certyfikatów

Jak dodaje, obecnie trwają prace na terenie całej Unii Europejskiej, żeby wprowadzić mechanizm blokowania konkretnych certyfikatów, co do których będzie wiadomo, że są sfałszowane. „O tym mechanizmie nie pomyślano na początku, ale trzeba pamiętać, że ten system powstał w kilka miesięcy i został wdrożony” - stwierdza w rozmowie z nami.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wideo. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama