Polityka i prawo
Brytyjski rząd zwiększy ochronę dzieci w sieci?
Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak rozważa limitowanie dostępu do mediów społecznościowych dla nastolatków mających mniej niż 16 lat. Czy uda mu się uchronić ich przed szkodliwymi treściami?
Brytyjski rząd nie wyklucza podjęcia dodatkowych działań w celu skuteczniejszej ochrony małoletnich przed szkodliwymi treściami zamieszczanymi w mediach społecznościowych.
Jak informuje „The Guardian” mają to być działania podjęte niezależnie od funkcjonującego Online Safety Act, który wymaga od platform skuteczniejszej ochrony (np. zmian sposobu weryfikowania wieku), a za brak zastosowania się do przepisów grozi im karą wynosząca nawet 10 proc. rocznych obrotów. Na razie brakuje jednak konkretów, a zarysowany jest jedynie kierunek oczekiwanych zmian.
Czytaj też
Nie wykluczyć z przestrzeni cyfrowej
Konsultacje w tej sprawie mają rozpocząć się na początku przyszłego roku. Przedstawiciele rządu zaznaczają, że nie biorą pod uwagę opcji wprowadzenia całkowitego zakazu korzystania z social mediów dla dzieci mających mniej niż 16 lat.
„Dla nas istotne jest zapewnienie większej pomocy rodzicom(…)” – wskazują. Według „Guardiana” potrzeba wzmocnienia uprawnień organów regulacyjnych wynika m.in. z faktu wprowadzenia przez Metę szyfrowanych wiadomości. To one mogą odpowiadać za wzrost bardziej zuchwałego działania pedofilów działających w sieci, a co za tym idzie, większego zagrożenia wobec najmłodszych.
„Większość platform społecznościowych jest zaprojektowana w taki sposób, aby uzależniać, polaryzować i pokazywać nierealistyczne życie. Obawiam się jednak, że odruchową reakcją władz będzie wykluczenie dzieci z przestrzeni cyfrowej, a nie wpływ na lepsze projektowanie platform” – stwierdziła Beeban Kidron, brytyjska ekspertka zajmująca się prawami dzieci w sieci.
Czytaj też
Online Safety Bill
Online Safety Bill, czyli ustawa o bezpieczeństwie online to brytyjskie prawo, które ma zwiększać bezpieczeństwo użytkowników mediów społecznościowych. Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24 ma ono umożliwiać organowi Ofcom (ang. Office of Communications) nakładanie na media społecznościowe oraz komunikatory dodatkowych wymagań. W tym tekście pisaliśmy więcej na temat prawa przyjętego we wrześniu przez Izbę Lordów.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].