Reklama

Polityka i prawo

Bruksela wyda 100 miliardów Euro na wsparcie europejskich firm sektora IT?

Fot. NakNakNak / Pixabay
Fot. NakNakNak / Pixabay

Bruksela zamierza chronić europejski biznes przed gigantami jak Apple, Google czy Alibaba donosi portal Politico.eu. Miliardowy fundusz ma wzmocnić europejskie firmy IT przed amerykańskimi i chińskimi rywalami biznesowymi.

Radykalny pomysł pojawia się w planach do wprowadzenia do porządku obrad Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. Jej mandat rozpoczyna się 1 listopada. Pomysł utworzenia specjalnego funduszu pojawił się aby móc wpłynąć na rozwój europejskich firm o dużym znaczeniu oraz podjęcia działań na rzecz ograniczenia wpływów gigantów ze Stanom Zjednoczonym oraz Chin – twierdzi Politico.

Propozycja może być wynikiem zapowiedzi Prezydenta Donalda Trumpa, zapowiadającej możliwość wystąpienia ze Światowej Organizacji Handlu, co przez wielu komentatorów zostało odebrane jako próba zniszczenia systemu regulacji. Propozycja Europejskich urzędników jest wynikiem obaw, że nowo wybrana szefowa KE będzie potrzebowała strategii na wypadek konieczności odparcia amerykańskich taryf celnych.

Propozycja ma również na celu zmniejszenie wpływu chińskich spółek i przyblokowania możliwości brania udziału w przetargach. Ma to stanowić swoiste „przykręcenie śruby” chińskim firmom, które otrzymują gigantyczne wsparcie od chińskiego rządu.

Tryb działania funduszu zakłada długoterminowe działanie mające na celu wsparcie spółek europejskich na rzecz utworzenia nowych „mistrzów Europy”. Pomysł, jak twierdzi Politico, wykorzystywałby środki z budżetu UE do wzmocnienia przemysłu i wpierania talentów.  Środki te pochodziłyby z budżetu venture capital, badania i rozwój regionalny.

Rzecznik nowej szefowej KE twierdzi, że nikt w zespole Von del Leyen nie słyszał o pomyśle  utworzenia tego funduszu.

Reklama

Komentarze

    Reklama