Reklama

Polityka i prawo

Atak DDoS na Sejm? Gawkowski: nie było, Kancelaria: był

Atak DDos na Sejm?
Komunikaty w sprawie problemów ze stroną internetową Sejmu są sprzeczne.
Autor. @KancelariaSejmu / X

„Potwierdzamy, że atak miał miejsce” – informuje nas Kancelaria Sejmu w odpowiedzi na pytanie o problemy z dostępem do strony internetowej izby, podczas ostatnich głosowań. Wcześniej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski stwierdził, że do ataku nie doszło.

Problem z dostępem do strony internetowej Sejmu miał miejsce w piątek 12 lipca po południu, podczas głosowań.

Po wejściu na www wyświetlał się komunikat, że strona może być tymczasowo niedostępna lub została na stałe przeniesiona pod nowy adres internetowy.

Szymon Hołownia: atak DDoS

Teraz już wiemy, że był to atak, tak zwany atak DDoS, który miał doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM. Pracujemy w tej chwili nad tym” – powiedział marszałek Szymon Hołownia podczas piątkowej konferencji prasowej, która miała miejsce po głosowaniach.

Czytaj też

Reklama

Krzysztof Gawkowski: przeciążenie serwerów

Z kolei we wtorek 16 lipca do sytuacji odniósł się wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w porannym pasmie publicystycznym „Tłit” Wirtualnej Polski. „Z tego co mi raportowały służby – mieliśmy do czynienia z przeciążeniem serwerów, a nie z atakiem” – stwierdził.

Dopytywany o słowa Hołowni, odpowiedział: „To niech marszałek pokaże wiedzę w tej sprawie. Moja wiedza jest taka, że mieliśmy do czynienia z przeciążeniem serwerów. Nikt się nie spodziewał, że nagle setki tysięcy Polaków będą chciały sprawdzić, kto jak głosował w głosowaniu dotyczącym aborcji” – dodał wicepremier.

Czytaj też

Reklama

Kancelaria Sejmu: potwierdzamy atak

Próbując dociec prawdy w tej sprawie, zapytaliśmy Kancelarię Sejmu, czy potwierdza słowa Hołowni.

Potwierdzamy, że atak miał miejsce. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez systemy bezpieczeństwa Kancelarii Sejmu” – odpowiedziało krótko Biuro Obsługi Medialnej.

Komunikaty rządu i Sejmu są zatem… ze sobą sprzeczne. Jako obywatele Polski powinniśmy jednak otrzymywać spójne informacje dotyczące bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni ze strony przedstawicieli władzy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama