Reklama

Polityka i prawo

Anonymous wykradają dane. Ponad 400 GB, a w nich rosyjska korespondencja

Autor. Jason Scragz/Flickr/CC BY 2.0 / DDoSecrets/ddosecrets.com/wiki / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

W sieci opublikowano kolejne bazy danych o łącznej wielkości 424,7 GB, pochodzące z rosyjskich firm, w tym spółki działającej w przemyśle naftowym i gazowym. Udostępnione informacje obejmują setki tysięcy e-maili.

Reklama

DDoSecrets ujawniło około 437 500 e-maili, pochodzących z trzech rosyjskich firm.

Reklama

Wśród nich znajduje się ok. 300 tys. wiadomości (244 GB) z „Petrovsky Fort”, czyli jednego z największych biurowców i centrów biznesowych w Sankt Petersburgu. Należy do zarejestrowanej w Szwajcarii firmy inwestycyjnej ENR Russia Invest SA.

Kolejna baza danych (145 GB) obejmuje 100 tys. e-maili od Aerogas, będącej firmą inżynieryjnej specjalizującej się w przemyśle naftowym i gazowym. Klientami spółki są Rosneft, NOVATEK, Volgagaz, Purneft i wiele innych.

Reklama

W sieci udostępniono także 37,5 tys. wiadomości pochodzących z firmy Forest, zajmującej się wyrębem i produkcją drewna. W bazie danych, liczącej 35,7GB, znajdują się także informacje na temat przedsiębiorstw powiązanych ze wspomnianą spółką.

E-maile miały został dostarczone przez Anonymous, prowadzących wojnę przeciwko Putinowi.

Czytaj też

„To nie koniec”

Założycielka DDoSecrets Emma Best wskazuje, że witryna opublikowała już ponad 2 mln rosyjskich e-maili od początku inwazji tego kraju na Ukrainę.

Wystarczy wspomnieć o m.in. publikacji bazy danych (blisko 52 GB) rosyjskiej firmy inwestycyjnej Marathon Group  (należącej do Aleksandra Winokurowa, czyli zięcia ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa), a także wycieku 5,5 tys. e-maili (5,9 GB) z firmy Thozis , realizującej jeden z największych projektów rozwojowych w Rosji „Smart City”.

Ponadto, haktywiści mieli m.in. wykraść 140 tys. e-maili rosyjskiej firmy MashOil, powiązanej z Gazpromem, a także  włamać się do Banku Centralnego Rosji i pozyskać tajne informacje.

Jak deklaruje Emma Best, na tym nie koniec – regularnie będą publikowane bazy danych, ponieważ źródła cały czas przekazują nowe informacje do analizy i weryfikacji.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama