Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Anonymous w akcji. Wykradli 140 tys. e-maili z firmy związanej z Gazpromem

Fot. Johnny Silvercloud/Flickr/CC BY-SA 2.0 / Anonymous (@YourAnonNews)/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Anonymous mieli wykraść 140 tys. e-maili rosyjskiej firmy MashOil powiązanej z Gazpromem. Niektóre wiadomości odnoszą się do zachodnich sankcji nałożonych po inwazji na Ukrainę.

Emma Best, dziennikarka zajmująca się wyciekami danych w ramach „DDoSecrets”, wskazuje, że część e-maili dotyczyła sankcji, w tym tych niedawno nałożonych przez Zachód w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.

MashOil zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz konserwacją sprzętu wiertniczego i wydobywczego. Firma posiada związki z Gazpromem. Jest także jednym z przedstawicieli Grupy FID, zrzeszającej białoruskie i rosyjskie przedsiębiorstwa z branży, które specjalizują się produkcją urządzeń dla przemysłu naftowego i gazowego w obu krajach.

Czytaj też

Zapowiedź wycieku

Jeden z członków Anonymous w rozmowie z Hackread przekazał, że haktywiści pracują nad obszernym wyciekiem z rosyjskich instytucji. Jak zadeklarował, mowa tu o 1,22 TB danych, które mają zostać ujawnione w ciągu najbliższych tygodni.

Czytaj też

Anonymous nie zwalniają

Wcześniej haktywiści przekazali, że włamali się do Centralnego Banku Rosji, kluczowej instytucji finansowej w tym kraju. Jak wskazują, udało im się pozyskać wrażliwe informacje, a wśród nich ponad 35 tys. plików z „tajnymi porozumieniami”. Łączna udostępniona przez nich baza danych ważyła 28 GB.

Czytaj też

Jednak operacji przeprowadzonych przez Anonymous wymierzonych w Rosję jest znacznie więcej. Haktywiści nie ustają w swoich działaniach. Ich operacje to przejaw walki na rzecz Ukrainy. Społeczność oficjalnie wypowiedziała wojnę Putinowi po tym, jak ten zdecydował się na przeprowadzenie inwazji.

W wywiadzie dla naszego portalu jeden z Anonymous, ukrywający się pod pseudonimem „Weteran”, jednoznacznie wskazał, że celem ich jest „wsparcie narodu ukraińskiego”.

„Będziemy walczyć jak tylko się da, zamiast pozwolić przybić się do krzyża... (...) Oni mają broń, my mamy cyberataki. Dlatego wygramy” – podkreślił haktywista.

O działaniach Anonymous regularnie piszemy na łamach CyberDefence24.pl

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze